Google залага на бъдещето и купува 200 MW термоядрена енергия

Компанията разчита на успеха на стартъп, който обещава да осигури чиста и неограничена енергия до 2030 г.

Стефан Николов Последна промяна на 07 юли 2025 в 10:12 58 0

Google залага на бъдещето и купува 200 MW термоядрена енергия

Снимка Commonwealth Fusion Systems

Google залага на бъдещето и купува 200 MW термоядрена енергия

Въпреки ужасно бавните темпове на развитие на термоядрената енергия, Google е готова да заложи на теоретичен енергиен източник - термоядрен студен синтез, за да посрещне бъдещите си нужди на своите дейта центрове. Компанията наскоро подписа споразумение с Commonwealth Fusion Systems, базирана в Масачузетс компания, която възнамерява в близкото бъдеще да изгради действаща електроцентрала за термоядрен студен синтез.

Апетитът на Google за електроенергия рязко нарасна през последните години, което се дължи почти изцяло на експлозивното разрастване на центровете за данни. В своя най-нов доклад за устойчиво развитие компанията разкрива, че през 2024 г. нейните дейта центрове са консумирали 30,8 милиона мегаватчаса електроенергия - което на практика означава удвояване на количеството електроенергия, използвано само четири години по-рано.

Центровете за данни вече съставляват почти 96% от общия енергиен отпечатък на Google - стойност, която подчертава колко силно дейността на компанията разчита на постоянна и мащабируема енергия. С увеличаването на работните натоварвания, свързани с изкуствения интелект, нараства и спешната необходимост от осигуряване на чисти и надеждни енергийни източници за бъдещето.

В тази връзка Google предварително закупи 200 мегавата електроенергия от CFS, или приблизителното количеството, необходимо за захранването на 200 000 средни американски домове. Енергията все още не съществува, но CFS има за цел да изгради демонстрационно съоръжение и пълномащабен производствен обект до началото на 2030 г. Компанията обаче все още не е обявила окончателния график за това кога ще започне да произвежда използваема енергия от термоядрен синтез.

CFS планира да използва инвестицията на Google, за да изгради първо демонстрационна инсталация на базата на токамак, последвана от комерсиално съоръжение за термоядрен синтез във Вирджиния. Конструкциите тип "Токамак" разчитат на мощни магнитни полета, за да ограничат плазмата и да инициират термоядрени реакции в камера с форма на поничка. Редица частни и публични организации проучват тази технология с надеждата да постигнат чиста и неограничена ядрена енергия.

Ходът на Google за закупуване на стотици мегавати енергия от термоядрен синтез много преди технологията да стане икономически жизнеспособна, показва колко спешно големите технологични играчи търсят устойчиви източници на енергия. Майкъл Терел, старши директор на Google за енергийна и климатична политика, заяви, че компанията се надява да използва огромните си финансови ресурси, за да изпрати силен пазарен сигнал към бавно развиващата се индустрия за термоядрена енергия.

Терел се надява, че инвестицията на Google ще спомогне за развитието на технологията, но Commonwealth Fusion Systems изглежда е по-скоро фокусирана върху използването на средствата, за да се задържи на повърхността в рамките на амбициозните си планове за развитие. Главният изпълнителен директор на CFS Боб Мумгаард нарече сделката най-голямото досега споразумение за закупуване на енергия от термоядрен синтез, като добави, че то ще помогне на компанията да довърши усилията си в областта на научноизследователската и развойната дейност за комерсиалната инсталация за термоядрен синтез, която се планира да бъде изградена във Вирджиния.

    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !