Microsoft представи Bing Chat Enterprise - чатбот, базиран на генеративна невронна мрежа. Той е замислен да осигури по-високо ниво на информационна безопасност за компаниите, които се опасяват, че популярните в момента генеративни алгоритми не могат да гарантират неприкосновеността на личния живот и сигурността на данните.
Появата на Bing Chat Enterprise се дължи предимно на това, че големи компании като Apple и Samsung, банки от Уолстрийт и други учреждения забраниха на своите служители да използват ChatGPT и другите подобни решения, базирани на генеративни невронни мрежи, на работните си места. Това се дължи на обстоятелството, че на практика всички чатботове използват данните, получени по време на взаимодействието с потребителите, за своето по-нататъшно обучение. Софтуерният гигант е съгласен, че "използването на AI инструменти, които не са предназначени за бизнеса, непреднамерено излага на риск чувствителните бизнес данни".
Отговорът на Microsoft на тези опасения е Bing Chat Enterprise. Компанията твърди, че когато бизнес потребителите осъществяват достъп до услугата, техните "данни от чата не се съхраняват" и не се използват за по-нататъшно обучение на каквито и да било модели с изкуствен интелект. "Майкрософт няма директен достъп до тази информация - което означава, че никой не може да види вашите данни", казва компанията и добавя, че услугата предлага "търговска защита на данните". Това е много по-различно от чатбота на Microsoft в търсачката Bing, който използва "както автоматични, така и ръчни анализи на подадените към Bing заявки", за да "реагира и следи за неподходящо поведение". Изданието The Verge допълва, че чатботът на Microsoft, който се използва в Bing е изграден на базата на генеративния езиков модел GPT-4 на OpenAI.
От друга страна, изглежда, че Bing Chat Enterprise би трябвало да предоставя подобно на Bing Chat потребителско преживяване. Той все още ще предоставя отговори с цитати, както и визуални отговори, включително диаграми и изображения. Той ще бъде достъпен безплатно към съществуващите абонаменти Microsoft 365 E3, E5, Business Standard и Business Premium, а в бъдеще компанията планира да продава и самостоятелен абонамент с цена 5 долара на потребител месечно.
Макар че Bing Chat Enterprise има за цел да отговори на опасенията на бизнеса, свързани с поверителността и сигурността, остават редица други проблеми, свързани с използването на генеративния изкуствен интелект на работното място. Известен адвокат разбра по трудния начин, че този софтуер може да си измисля несъществуващи правни дела, а статиите, написани от AI, бяха критикувани, че съдържат неточна информация. В първите дни на неговото съществуване потребителите на Bing с удоволствие споделяха различните начини, по които чатботът на Microsoft ги е лъгал. Bing Chat Enterprise може и да претендира, че е по-сигурен начин за използване на генеративния изкуствен интелект в работата, но все пак е добре да да бъдат проверявани генерираните от него резултати, преди те да бъдат използвани.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари