Глобалният технологичен срив, предизвикан от дефектна актуализация на CrowdStrike, ще струва на американските компании от класацията Fortune 500 немалките 5.4 млрд. долара, изчислиха застрахователите. От своя страна компанията за киберсигурност обеща да направи промени, за да предотврати повторното му възникване.
Прогнозните финансови загуби не включват Microsoft, технологичния гигант, чиито системи претърпяха значителни поражения по време на срива.
Според застрахователната компания Parametrix най-силно ще бъдат засегнати компаниите в банковия сектор и здравеопазването, както и големите авиокомпании. Общите застрахователни загуби за компаниите от списъка Fortune 500, в които не са включени загубите на Microsoft, могат да варират между 540 млн. долара и 1.08 млрд. долара.
Различните индустрии все още се борят да отстранят щетите от прекъсването на работата заради CrowdStrike, което доведе до спирането на хиляди полети, предизвика смут в болниците и срина платежните системи в рамките на явлението, което експертите определиха като най-големия ИТ срив в историята. Сривът разкри начина, по който съвременните технологични системи са изградени на една крехка и несигурна основа, като дефектният код в една актуализация е в състояние да срине операциите в целия свят.
CrowdStrike - базираната в Тексас компания с многомилиардна пазарна капитализация, която загуби около 22% от борсовата си стойност след срива - многократно се извини за причиняването на международната технологична криза. В сряда компанията публикува доклад, в който подробно се описва какво се е объркало в актуализацията.
Основната причина за срива се дължи на актуализация, която CrowdStrike е внедрила в своята водеща платформа Falcon, която функционира като облачна услуга, предназначена за защита на бизнеса от кибератаки и пробиви. Актуализацията е съдържала грешка, която е довела до масов срив на 8.5 млн. машини с Windows.
CrowdStrike заяви в своето официално становище, че планира да увеличи тестването на софтуера преди издаването на ъпдейтите в бъдеще и да пуска тези ъпдейти поетапно, за да предотврати повсеместните едновременни сривове, които се случиха миналата седмица. Компанията също така планира да публикува по-задълбочен доклад за причините за прекъсването през следващите седмици.
Изданието The Guardian ни напомня, че CrowdStrike е една от най-известните фирми за киберсигурност в света и преди прекъсването на работата се оценяваше на около 83 млрд. долара. Според нейния уеб сайт тя обслужва около 538 от компаниите в класацията Fortune 1000 и работи в целия свят. Тази повсеместност прави последиците от провалената актуализация особено тежки, като показва колко много компании разчитат на едни и същи продукти, за да поддържат дейността си.
Няколко компании имаха особено големи трудности с възстановяването след срива. Днес, няколко дни по-късно, Delta Air Lines все още е в затруднено положение и отлага и променя графика на стотици полети, оставяйки разочарованите и изнервени пътници без възможност да се приберат вкъщи, а родителите - в опит да се свържат със закъсалите си деца. Във вторник Министерството на транспорта на САЩ започна разследване на Delta във връзка с нейното толкова бавно справяне с проблема.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари