Американският Департамент по правосъдие (DOJ) планира да поиска от съда да накара Google да продаде интернет браузъра Chrome. Това ще е едно от исканията, които DOJ и няколко американски щата ще предложат на съда тази седмица, съобщава Bloomberg, като се позовава на свои източници в Департамента.
Исканията са следствие на решението на съдия Амит Мехта от август т.г., когато той отсъди, че Google нарушава закона с начина, по който популяризира интернет търсачката си и обвързва други производители и фирми с ексклузивни договори. Сега делото е в следващата фаза – определяне на наказанието. DOJ и щатите са прекарали последните три месеца в разговори с десетки компании, за да разберат тяхното мнение и да оформят искания, които смятат, че ще са полезни за индустрията.
Миналия месец DOJ беше готова с черновата на първите искания. Сега институцията планира да изпрати до съда исканията, като ще има още няколко месеца време за допълнителни корекции. Основната част обаче няма да се променят.
А според тях, DOJ ще поиска от съда да забрани на Google да сключва ексклузивни споразумения, които задължават компаниите да инсталират предварително търсачката на компанията в устройствата си, както и онлайн магазина Google Play. С това практически тези две услуги ще бъдат разделени от Android, който трябва да стане самостоятелна платформа.
Това всъщност е добра новина за Google. Причината – DOJ обмисляше дали да не поиска Google да продаде Android като отделен бизнес. Институцията се е отказала от тази идея.
За сметка на това обаче може да поиска продажбата на интернет браузъра Chrome. Това ще е заложено като последна мярка – ако останалите искания, които съдията одобри, не свършат работа. Тогава ще бъде поискано Google да отдели Chrome като самостоятелен бизнес или да му намери друг собственик.
Подобен развой ще е крайно негативен за Google. Chrome е най-популярният интернет браузър, като в САЩ има 61% дял. Той е основният метод за интернет гиганта да привлича потребители към всички останали свои услуги, включително търсачката, изкуствения интелект Gemini и т.н. Браузърът има важна роля и за онлайн рекламите на Google, които са основният източник на доходи за интернет гиганта. Отделянето му като самостоятелен бизнес ще принуди компанията да трябва бързо да преосмисли огромна част от бизнес модела си.
Това увеличава вероятността тя да се постарае другите мерки да свършат достатъчно работа, за да удовлетворят регулаторите. А сред тях са и повече контрол за рекламодателите да избират къде да се показват рекламите им, както и възможност за интернет сайтовете да отказват достъп на AI услугите на компанията до съдържанието им.
Очаквано, Google не одобрява идеите на DOJ. Според вицепрезидента на Google Лий-Анн Мулхоланд действията на Департамента са „натиск на радикални методи, които са далеч отвъд правните казуси на делото“. Тя смята, че това е опит на правителството да наложи мерки в толкова голям мащаб, който ще е в ущърб на потребители, разработчици и американското технологично лидерство. От Департамента не са коментирали темата.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари