Nvidia успя за кратко да измести Apple от позицията на най-скъпата компания в света. Тъй като търсенето на силиций за изкуствен интелект на производителя на чипове не показва признаци на спад в близко бъдеще, зеленият отбор е готов съвсем скоро да се утвърди като новия крал на пазарната капитализация.
По време на търговската сесия в края на миналата седмица пазарната капитализация на Nvidia нарасна до 3.53 трлн. долара, изпреварвайки пазарната цена на Apple от 3.52 трлн. долара. Докато акциите на Apple приключиха деня със скромен ръст от 0.4%, Nvidia затвори с 0.8% по-висока пазарна капитализация в размер на 3.47 трлн. долара - съвсем малко по-ниска от тази на корпорацията от Купертино. Раздвижването измести Microsoft от второто място, което тя заемаше, откакто постигна подобен подвиг през януари. Титанът от Редмънд завърши петъчната търговия с оценка от 3.18 трлн. долара, което представлява ръст от 0.8%.
Това бързо изкачване на върха е вторият път, в който Nvidia се класира по-високо от своите съперници. През месец юни производителят на чипове за кратко време завоюва короната, преди отново да бъде изпреварен от технологичните гиганти Microsoft и Apple. През цялата година трите компании се движеха на една ръка разстояние, като изкуственият интелект ставаше все по-важен фактор в портфолиото на всяка от тези компании.
Известна предимно като доставчик на графични процесори за геймърски платформи, Nvidia се превърна в шампион по производство на AI чипове от тежка категория. Нейните процесори обслужват гладните за данни AI модели на Microsoft, Google, Meta и други и поне засега нямат особена конкуренция. Като цяло през тази година акциите на Nvidia са поскъпнали с цели 190%, което изстреля главния изпълнителен директор Дженсън Хуанг в ранглистата на най-богатите хора в света.
Наскоро стана ясно, че Дженсен Хуанг е натрупал състояние, по-голямо от стойността на цялата компания Intel. Личното финансово състояние на Хуанг се оценява на 109.2 млрд. долара, докато пазарната капитализация на Intel възлиза на около 96 млрд. долара.
Един от последните резки подеми се дължи на огромните печалби на TSMC, най-големият производител на чипове в света, които са се увеличили с 36% на годишна база и са подхранвани от апетита към чиповете за изкуствен интелект. Друг тласък даде кръгът на финансиране на OpenAI в размер на 6.6 млрд. долара по-рано този месец, който засили оптимизма за търсенето на все повече центрове за данни.
За разлика от тях Apple се сблъсква със слабо търсене на своите смартфони. През изминалото тримесечие продажбите на флагмана iPhone паднаха с 0.3% в Китай, докато продажбите на телефони на конкурента Huawei нараснаха с 42%. Разнопосочните съдби демонстрират по какъв начин изкуственият интелект пренарежда картите. Инвеститорите продължават да се сплотяват около компаниите, които улесняват AI революцията, докато в същото време са скептични по отношение на дългосрочния растеж на по-зрелите бизнеси за производство на потребителски хардуер.
Благодарение на технологичните компании като цяло, общият пазар на акции отбеляза една отлична година, тъй като оптимизмът по отношение на изкуствения интелект, очакванията за значително по-ниски лихвени проценти в САЩ и солидното начало на сезона на приходите изстреляха индекса S&P 500 до нови върхове.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари