
Европейската комисия (ЕК) обяви, че започва серия от действия и мерки, които да адресират рисковете от вноса на евтини стойки, които се продават от онлайн магазини извън рамките на ЕС. Иначе казано – Temu, AliExpress, Shein и другите сходни платформи.
През последните години те придобиха голяма популярност сред европейските потребители. ЕК изчислява, че само миналата година са внесени около 4,6 млрд. евтини стоки (т.е. с цена под 150 евро) – по 12 млн. пратки дневно, което е двойно повече спрямо 2023 г. и тройно в сравнение с 2022 г. Около 91% от всички такива стоки са внос от Китай, а ЕК казва, че голяма част от тях „не отговарят на европейските регулации“.
Навлизането на голям брой рискови продукти не се харесва на регулаторите. Рискува се сигурността на хората, както и на бизнеса. „Европейските търговци, които уважават нашите високи стандарти, са изложени на риск да бъдат ощетени от нечестни практики и продажба на фалшиви стоки чрез онлайн магазини. Освен това големият брой транспортирани пратки има негативно отражение върху околната среда“, казва още ЕК.
Затова ЕК предлага няколко реформи. Първата е в облагането на вносните стоки. Според Комисията, досегашното изключение продукти с цена под 150 евро да не се облагат с допълнителни мита, е било катализатор за ръста на този тип внос. Тя казва, че не иска да отказва хората да купуват, но се нуждае от допълнителни средства, за да гарантира качеството на продуктите и сигурността на потребителите.
Затова ЕК предлага премахването на ценовия лимит и облагане на всички стоки с „недискриминационна такса“ за всички стоки, поръчани онлайн и доставяни директно до потребителите, когато са от магазини извън ЕС. Парите, около 1 млрд. евро годишно, ще се използват за подобряване на оборудването на митниците и агенциите за контрол на качеството.
Комисията също така иска по-строги проверки на вносните стоки както от страна на митниците, така и на институциите за контрол. Мерките ще се адаптират редовно според развоя на пазара. Съответно ще има и по-строги санкции за нарушителите. ЕК призовава страните-членки да засилят сътрудничеството си и да работят заедно за постигането на целите.
Комисията също така обявява, че започва и проверка на Shein. Китайският онлайн магазин за дрехи придоби голяма популярност в Европа заради ниските си цени. Сред регулаторите обаче има притеснения, че качеството на стоките не отговаря на европейските изисквания. „Всеки бизнес, който иска да се възползва от нашия пазар от близо 450 млн. потребители, трябва да играе по правилата“, казва еврокомисар Майкъл МакГрат, цитиран от Le Monde.
Shein отговаря, че ще работи заедно с партньорите си и институциите, за да проучи препоръките и да ги изпълни. „Приветстваме усилията, които увеличават доверието и безопасността на европейските потребители, когато пазаруват онлайн“, казва компанията.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари