Microsoft е следващият ИТ гигант, който попада в полезрението на американските регулатори. Федералната комисия по търговия (FTC) е започнала мащабно разследване на софтуерната компания по подозрения за нарушаване на антимонополните закони, съобщава Reuters.
Проверката е била одобрена от председателя на FTC Лина Хан, която се очаква да напусне поста през януари с идването на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп. Прогнозите са, че той ще назначи републиканец, който ще има по-мек подход към бизнеса. Затова не е ясно дали новият председател ще продължи разследването или ще го спре. Тръмп вече обяви по време на предизборната кампания, че има начини антимонополните притеснения към големите компании да бъдат адресирани без крайни мерки.
Разследването на FTC е провокирано от няколко притеснения. Първото е, че Microsoft може да използва доминиращата си позиция на пазара на софтуер за продуктивност, като налага ограничителни изисквания и споразумения на клиентите, които им пречат да прехвърлят данните си от клауд услугата Azure към други конкурентни платформи.
FTC проверява и практиките на Microsoft в сферите на киберсигурността и изкуствения интелект. Компанията е отказала да коментира темата. Засега проверката не е официално обявена от FTC, като се очаква това да стане скоро.
Разследването идва на фона на критики от конкуренти на компанията. Сред тях е организацията NetChoice. Тя е лобистка група, в която членуват ИТ компании, включително Amazon и Google. Според нея Microsoft има нечестни лицензионни политики, като е критикувала и интеграцията на AI инструментите си в Office пакета и услугата Outlook. „Имайки предвид, че Microsoft е най-голямата софтуерна компания в света, като доминира в софтуера за продуктивност и операционните системи, мащабът и последствията на нейните лицензионни решения са огромни“, казва NetChoice.
Според източници на Bloomberg, FTC вече е уведомила Microsoft за разследването и е изискала подробна информация и документи по проверяваните казуси. Комисията има и още едно, отделно разследване, срещу Microsoft. То включва и OpenAI, като проверява как партньорството между двете компании се отразява на конкуренцията в сферата на изкуствения интелект. Обект на проверка е и инвестицията от 650 млн. долара в AI стартъпа Inflection AI.
Другите ИТ гиганти също са активно проверявани от американските институции. Google вече загуби ключово дело, което може да завърши с разделянето на част от бизнеса ѝ. Вървят и други проверки срещу компанията. Amazon, Meta и Apple също трябва да отговарят на притеснения за злоупотреби с позициите си на пазара и незаконно задържане на монополни позции.
Засега не е ясно дали Доналд Тръмп ще продължи натиска върху големите компании. Неговият вицепрезидент Джей Ди Ванс вече заяви, че не одобрява поведението и властта на ИТ гигантите над обществения дискурс.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари