Технологичният сектор без съмнение е един от най-перспективните за кариерно развитие в България през последните години, а и се очертава да е така за в бъдеще. Професията „програмист“, „софтуерен инженер“ и др. са изключително търсени, високоплатени и с големи възможности за израстване. Много хора все още не смеят да направят стъпка към кариера в тази посока.
Причините може да са много – трудно разбиране на сектора, силният математически фокус (за някои позиции) и на моменти абстрактни продукти, които не са потребителски насочени. Гейм индустрията е може би един от малкото примери, в който поне два от горните фактора не важат. Продуктите - в случая видеоигрите – са изключително познати на повечето хора. Смартфоните ги популяризираха допълнително и те вече са масов феномен, който задминава по приходи другите развлекателни индустрии – филмовата и музикалната.
Мечтата на много геймъри е да могат да създават игри. Но как става това, какъв е пътят на гейм дизайнера? За да разберем се обърнахме за насоки към „Геймлофт София“ – българското звено на френския разработчик Gameloft. Компанията е известна със своите заглавия за смартфони и таблети, но все повече прави такива за всякакви платформи. Включително и за новите облачни услуги на Apple и Facebook.
Креативността на първо място
Едно от основните предимства на работата в гейм индустрията е, че за повечето позиции се изисква голяма доза креативност. Това е доста нормално, предвид факта, че крайният продукт е до голяма степен изкуство, съпоставимо с музиката и киното.
Креативността е почти задължителна за позиции като художник, аниматор и сценарист. Но нейното разбиране и прилагане не се ограничава само до тях в гейм индустрията. Графичните програмисти трябва да разрешават проблеми, които да могат да „развържат ръцете“ на продуцентите и гейм дизайнерите в постигането на определени механизми или визии за дадено заглавие.
Дори маркетинг експертите трябва да могат да използват най-добрите визуални елементи, за да представят дадена игра не само в добра светлина, но и да запазят духа ѝ и нейната същност.
Предимството на разнообразието
Изброените по- горе специалности са само част от разнообразните професии, които работят в гейм индустрията. Към тях може да добавим още много – гейм продуценти, специалисти по гейм икономика, поддръжка на игрите и др. Пъстрият профил на търсените експерти има няколко предимства.
От една страна хора с различни възможности могат да влязат без проблеми в някое гейм студио. От друга, в процеса на работа може да установите, че първоначалната ви длъжност не пасва на вашия профил или интереси. Фактът, че има голямо разнообразие от длъжности и специалности, както и желанието на компаниите да преквалифицират своите кадри, позволява по- голяма гъвкавост. Както за служителите, така и за работодателите.
Например, в „Геймлофт София“ работят над 200 души, като специалностите покриват почти целия процес в разработката на една игра. Затова не е необичайна практика даден служител да започне като гейм продуцент, да премине през програмистките позиции и да се установи като художник.
Другите условия
Освен креативността, има три други елементи, които могат да ви помогнат за работа в гейм индустрията. Първият е важен, но не задължителен - да сте геймър или поне често да играете подобни заглавия. От една страна, това ще ви дава допълнителна мотивация, от друга – ще знаете как точно функционират игрите. Също така ще имате гледната точка на потребител.
Вторият елемент е да разберете как функционира самата гейм индустрия. Кои са водещите компании, тенденции, заглавия. Секторът е изключително динамичен не само технически, но и в цялостното си развитие. В рамките на няколко години бизнес моделите се трансформираха напълно, а нови услуги като облачните гейм платформи ще повторят този процес. Всичко това ще ви помогне да разберете повече какво се случва и защо в дадена гейм компания.
Третият елемент сте го чували от всеки съвременен мениджър. Това е работата в екип. В гейм индустрията тя е издигната на пиедестал, защото ще сте зависими от много и различни звена. Цялото разнообразие изброено по- горе ще трябва да може да работи в перфектен синхрон, особено в последните фази на проекта.
Специфичните умения
Към горните може да добави базови умения или интерес към областите, в които са фокусирани специалностите. Програмистите са с приоритет, защото не малка част от игрите изискват софтуерна разработка. Освен това, те са дефицит, заради интереса към подобни експерти в цялата IT индустрия. Примерно, в „Геймлофт София“ основните програмисти са профилирани в езици като С++, Action Script и Python.
Независимо дали ще се спрете на софтуерната разработка или на друг елемент, първата стъпка е да се опитате да положите най-основните слоеве на познанието сами. В днешния дигитализиран свят е пълно с хиляди безплатни уроци и курсове по програмиране, рисуване, 3D моделиране и много други.
Допълнително, ако ви харесат в индустрията, гейм студиата инвестират в развитието на кадрите си. Освен ноу-хау от ветераните, доста компании имат достъп до платените ресурси на различи образователни платформи.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари