Tрети човек получи мозъчен имплант от Neuralink

Мария Иванова Последна промяна на 15 януари 2025 в 11:58 83 0

Tрети човек получи мозъчен имплант от Neuralink

Снимка Neuralink

Tрети човек получи мозъчен имплант от Neuralink

Чипът на Neuralink е имплантиран в мозъка на трети човек. Това обяви собственикът на компанията Илон Мъск, добавяйки, че още от 20 до 30 имплантации са планирани да бъдат извършени до края на годината. Името на третият пациент не се съобщава, но Мъск подчертава, че и трите мозъчни импланта на Neuralink функционират правилно. Коментирайки успеха на третия имплант, милиардерът посочва: „Вече имаме трима души, имплантирани с Neuralinks и всички те работят добре“.

Досега биотехнологичният стартъп беше имплантирал устройството си на двама пациенти в САЩ. Първият от тях - 30-годишният Ноланд Арбо, който е парализиран от раменете надолу - получи импланта си през 2023 година. Благодарение на него пациентът вече може да играе видеоигри, да сърфира в интернет, да публикува в социалните мрежи, както и да движи курсора на мишка с мислите си.

Припомняме, че миналата година се наблюдава частична загуба на функционалността на най-тънките проводници, свързващи импланта в черепа на Абро с мозъчната му кора. Функционалността на невронния интерфейс беше възстановена чрез компенсаторни софтуерни мерки, но случаят показа, че подобни рискове съществуват.

Вторият пациент на Neuralink получи чип през август 2024 година. Процедурата по имплантирането му, както увери тогава Мъск, е успешна и в мозъка му функционират 400 електрода. Пациентът използва импланта, за да играе видеоигри и да проектира 3D обекти, като не се съобщава да са се появявали проблемите на Абро.

Neuralink е един от няколкото стартъпа, които тестват мозъчни импланти, предназначени за лечение на неврологични заболявания като парализа и АЛС (Амиотрофична латерална склероза). Тези експериментални процедури често изискват хирурзите да отварят черепа на пациентите, за да поставят електроди в мозъчната тъкан.

До момента компанията е регистрирала две проучвания в Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA). Проучването Prime, в което участват петима пациенти, е насочено към предоставяне на възможност на парализирани хора да управляват компютри или смартфони с помощта на мислите си. Второто проучване, наречено Convoy, включва трима пациенти и цели да им даде възможност да използват експериментална роботизирана ръка.

Мъск планира да разшири обхвата на мозъчните импланти още повече и вече активно работи върху устройство, което може да възстановява зрението. Наречено Blindsight, то цели да даде възможност на хора, които са загубили и двете си очи и дори зрителния си нерв, да виждат.

Neuralink не е единствената компания, която разработва мозъчни импланти за подобряване качеството на живот на хора със сериозни здравословни проблеми. Стартъпи, като Synchron, Precision Neuroscience, Paradromics и Blackrock Neurotech, работят върху подобни системи, които целят да подобрят комуникацията и мобилността на хора с неврологични заболявания.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !