
През 2017 г. Марк Зукърбърг обяви, че Facebook работи върху технология, която ще даде възможност да „пишете директно от мозъка си“. Още тогава компанията планираше да създаде компактно устройство - например шапка или нещо като превръзка, което да чете сигналите от мозъка и да ги превръща в текст, без да са необходими каквито и да било импланти. Реализирането на тази идея обаче се сблъска със сериозни технически ограничения и четири години по-късно Facebook се отказа от разработването на потребителска версия на това устройство.
Въпреки прекратяването на комерсиалния вариант на това устройство Meta продължава да финансира редица фундаментални изследвания в областта на неврологията. В новата научна работа, чиито резултати са представени в блога на компанията, се казва, че учените са използвали магнитоенцефалография (MEG) - технология, която улавя дори и съвсем слабите магнитни полета, генерирани от невронната активност. Получените сигнали се подлагат на обработка от специална невронна мрежа, която може да анализира човешката мозъчна дейност и да я съпоставя с конкретните натискания на клавишите както на реална, така и на хипотетична клавиатура.
Жан-Реми Кинг, ръководител на изследователската група „Мозък и изкуствен интелект“ на Meta, подчертава, че основната цел на проекта не е създаването на краен продукт, а изучаването на фундаменталните принципи на интелигентността. Според него разбирането на архитектурата и механизмите на човешкия мозък може да открие нови пътища в развитието на AI системите. По време на експеримента новата система демонстрира способността си да разпознава буквите, въвеждани от опитен потребител, с точност до 80%, като анализира единствено мозъчните сигнали. Това ниво на точност е дало възможност на изследователите да реконструират цели изречения въз основа на записаните невронни сигнали.
Въпреки впечатляващите резултати обаче технологията все още е далеч от използване в практиката. При експеримента е използван обемист магнитоенцефалографски скенер, струващ над 2 млн. долара. Работата му изисква помещение със сериозна магнитна защита, тъй като естественото магнитно поле на Земята превишава мозъчните сигнали трилион пъти, създавайки силни смущения. Освен това системата е изключително чувствителна към движения: и най-малкото преместване на главата на субекта води до загуба на сигнала. Кинг подчертава, че тези ограничения правят проекта неподходящ за комерсиализация.
Meta не разработва медицински изделия и предпочита да работи в сферата на фундаменталната наука. За разлика от интерфейсите с електроди в мозъка (Neuralink - бел. ред.), магнитоенцефалографският скенер не може да записва активността на отделните неврони, но дава възможност на изследователите да анализират работата на мозъка като цяло.
Въпреки че разработената система е далеч от практическо приложение, получените с нейна помощ резултати могат да окажат влияние върху развитието на невронните интерфейси и изкуствения интелект. Настоящите езикови модели вече използват алгоритми, които имитират обработката на информацията в човешкия мозък, но по-дълбокото разбиране на когнитивните процеси, свързани с формирането на езика, може да бъде ключът към създаването на действително интелигентни системи.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари