
Съоснователят на Twitter и Square Джак Дорси се обяви, че трябва да се „изтрият всички закони за интелектуална собственост“. А Илон Мъск пък бързо се присъедини с краткото „съгласен съм“, съобщава TechCrunch.
Тъй като и двамата са знакови фигури в ИТ индустрията, а вече и не само в нея, коментарите им не останаха без последствия. Започнаха разгорещени дебати в социалните мрежи дали идеята им е правилна или не.
Позицията и на двамата идва във време, в което AI компаниите се оплакват, че им е трудно да събират достатъчно качествена информация за обучението на своите алгоритми. Основната причина са именно законите за интелектуална собственост, на които се позовават много от притежателите на въпросната качествена информация и не я дават за обучение на AI без да им се плати. Самите компании често се оказват и обект на съдебни дела от правоносители, за които твърдят, че са неоснователни и подадени с цел бърза печалба.
Според ИТ евангелиста и инвеститор Крис Месина има подобни основания. „Автоматичните глоби или наказания след три проблема за AI нарушения на закона могат да се превърнат в заместител на вкарването на хора в затвора за притежание на канабис“, смята Месина.
Не всички обаче са на подобно мнение. „Това са ИТ директори, които обявяват пълномащабна война на създателите на съдържание, които не искат работата им да бъде окрадена за печалби“, казва Ед Нютън-Рекс, който е ръководител на неправителствената организация Fairly Trained. Тя е насочена към сертифицирането на подходящи практики за обучение на изкуствен интелект, които не нарушават интелектуалната собственост.
Писателят Линкълн Майкъл също критикува идеята на Дорси и Мъск. Той отбелязва, че „нито една от компаниите на Джак или Илон щяха да съществуват без законите за интелектуална собственост. Те просто мразят хората на творчеството“, мята Майкъл.
„Тези закони са единственото, което разделя създаденото от човека от създаденото от AI. Ако искате да ги реформираме, нека говорим“, казва Никол Шанахан, адвокат и участвала заедно на изборите с Робърт Кенеди-младши.
Дорси се включи в дебата, като заяви, че „в момента това, което ни разделя, е креативността и настоящата система я ограничава, слагайки разпределението на плащанията в ръцете на определени посредници, които не ги разделя честно“. А самият Мъск от години е против патентите. Той смята, че те са „за слабите“ и позволява на всички да използват патентите на Tesla, стига да не злоупотребяват с тях.
Изтъква се и фактът, че в наши дни онлайн дебатите в социалните мрежи много по-лесно и бързо могат да преминат в реални действия на законодателите. Особено в този случай, в който Илон Мъск все още има голяма роля в екипа на американския президент Доналд Тръмп и може да инициира подобни реформи, макар и да изглежда много малко вероятно.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари