През последните месеци отчитаме огромен напредък по отношение на технологиите с Изкуствен интелект (AI), като най-вероятно сте видели и големия поток от публикации и при нас, свързани с някои от тези решения, включително ChatGPT на OpenAI. Решения в тази насока вече имат и Google и Microsoft, но редица други технологични компании също проучват или вече са въвели функционалности с AI.
На фона на това има индикации, че някои работни позиции могат да бъдат заместени от AI, като това изглежда е реално опасност. В свое ново проучване компанията Goldman Sachs предрича, че до 300 млн. човека могат да загубят работата си заради генеративните системи с AI. Посочва се, че ако тези AI решения успеят да постигнат обещаните възможности, пазарът на труда може да бъде изправен пред значителни промени. Така например две трети от работните позиции в САЩ могат да бъдат автоматизирани от AI, като при до 50% от тях работното натоварване може да бъде заместено изцяло.
От Goldman Sachs отбелязват, че въпреки очакването за значително въздействие на технологиите с AI върху пазара на труда, повечето работни позиции и индустрии са само частично изложени на възможността за автоматизиране. Така по-скоро се предвижда допълване на работата, а не нейното цялостно заемане от AI. Около 7% от работните места в САЩ могат да бъдат изцяло заменени с AI, а 63% могат да бъдат подпомогнати. 30% пък няма изобщо да бъдат засегнати.
Технологията, която може сама да създава нов материал представлява голям скок с потенциално макроикономически ефекти. Широкото възприемане на AI може да увеличи общата стойност на стоките и услугите, които се създават в световен мащаб с до 7% през идните десет години, се казва още в проучването на Goldman Sachs.
Междувременно работните позиции, които са най-малко застрашени от AI са такива по поддръжка, монтаж, ремонт и строителство. Цитирано е и проучване, което показва, че 60% от работната сила в момента е на позиции, които не са съществували през 1940 г., а на база на това може да се прецени, че една четвърт от задачите изпълнявани в САЩ и Европа ще могат да бъдат автоматизирани от AI.
Припомняме, че генеративният AI, който може да създава съдържание, прикова обществения интерес през ноември миналата година с пускането на ChatGPT на компанията OpenAI, чатбот, който може да пише софтуер, провежда разговори и дори да твори поезия. Всичко това е по зададени параметри разбира се. Microsoft залага на технологията за д ChatGPT, GPT-4, за да подобри резултатите при търсене с Bing и да предлага помощ при писане на мейли, създаване на презентации и т.н.
Компанията дори обяви многомилионна инвестиция в насока партньорството си с OpenAI за подобряване и разширяване на ChatGPT и вграждането на технологията в Bing. Google също има собствено решение, наречено Bard, което обаче още не е широкодостъпно за потребителите. Има обаче и призиви за ограничаване на това направление, тъй като то може да бъда опасно за човечеството.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари