Телекомите в Европа призоваха институциите да ги „освободят“

Стоян Ненов Последна промяна на 18 март 2025 в 11:09 385 0

Телекомите в Европа призоваха институциите да ги „освободят“

Снимка GSMA

Телекомите в Европа призоваха институциите да ги „освободят“

Телеком секторът в Европа от години показва изоставане в развитието си спрямо основните си конкуренти в САЩ и Китай. Според бранша, основната причина за това са твърде строгите и мудни регулации на Европейския съюз, които не му позволяват да расте с нужното темпо и не му дават свобода да се развива според възможностите си.

Тази критика набра още по-голяма сила по време на Световния мобилен конгрес в Барселона в началото на месеца, отбелязва CNBC. Няколко от водещите европейски мобилни оператора са използвали събитието, за да призоват регулаторите „да ги освободят“ и да им дадат повече възможности да работят. Те са поискали от институциите свободата да могат да обединяват бизнесите си и да се сливат.

В момента във всяка европейска страна има поне по 2-3 мобилни оператора, което според институциите е повод за гордост, тъй като дава повече избор на клиентите и поддържа оспорвана конкуренция. Телекомите пък са на обратното мнение. Те искат да имат възможност да се сливат, включително да създадат мегаоператори, които се простират в няколко страни-членки на ЕС. Това ще доведе до спад на фрагментацията на пазара, обединяване на ресурси и повече възможности за инвестиции в големи мрежи, смятат операторите.

„Ако ще инвестираме в технологии, ноу-хау и искаме значителни, положителни промени в Европа, както правят другите компании в САЩ и както виждаме, че вече се случва в Китай, ни трябва мащаб. За да получим този мащаб, трябва да консолидираме фрагментирания пазар на телекоми в Европа. А за това пък ни трябват регулации, които да ни позволят да се сливаме. Затова призоваваме: молим ви, освободете ни. Позволете ни да придобием мащаб. Позволете ни да инвестираме в технологии и да реализираме продуктивни промени“, казва Марк Мъртра, изпълнителен директор на испанския телеком гигант Telefonica.

Сходна е позицията и на колегите им от френския оператор Orange. Изпълнителният директор Кристел Хейдиман казва, че са нужни още мегасделки в Европа, за да се гарантира конкурентоспособността на континента на глобалната сцена. „Активно работим по консолидацията в Европа. Виждаме, че нещата започват да се променят. Все още има много надежда. Смятам ,че има и много натиск от страна бизнес сектора в Европа върху политическите лидери да променят нещата, но още не се случват нужните промени“, казва тя.

Тим Хьотгес, изпълнителен директор на Deutsche Telekom също отбелязва, че огромни пазари като САЩ и Индия са се консолидирали до само няколко големи имена. Той казва, че е нужна реформа на антимонополната политика на Европа и да се разреши консолидацията. „Няма причина защо във всеки пазар трябва да има по 3 или 4 оператора. Трябва да изградим единен европейски пазар, защото след като не можем да вдигнем цените за клиентите, не можем да вдигнем цените за бизнеса, трябва да подобрим ефикасността на бизнеса си чрез мащаба, от който имаме нужда“, казва той.

Реакцията от европейските институции засега не е много ентусиазирана. През януари т.г. новият състав на Европейската комисия (ЕК) публикува своя стратегия, която нарича „Компас за конкуренция“, като в него действително казва, че трябва да се преразгледат правилата за сливанията на компаниите, така че да са в полза на иновациите, инвестициите и конкуренцията, особено за определени стратегически сектори.

ЕК предлага и нов Закон за цифровите мрежи, които да подобри стимулите за операторите да инвестират в модерна инфраструктура и да им помогне да оптимизират разходите си. Всичко това звучи обнадеждаващо, но все още има много дълъг път между стратегия и превръщането ѝ в реални, гласувани и действащи правила. А браншът няма много време за чакане.

    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !