Придобиването на „Булсатком“ от United Group може да трансформира напълно телеком пазара в България. Групата е собственик на водещия по приходи в сектора „Виваком“, а съвсем доскоро сателитния оператор беше най-големият доставчик на платена телевизия в страната. Одобрението на сделката трябва да мине през Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). В първия ден на февруари ситуацията и новините около тази процедура ескалираха значително.
В сряда се поява информация в множество медии, сред които Mediapool, TechTrends и др., че регулаторът ще одобри трансакцията на своето редовно заседание в четвъртък. Още в същия ден вечерта, бившият премиер, настоящ депутат и съпредседател на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков заявява, че подобно решение на КЗК „буди загриженост“ и, че съставът на комисията е с изтекъл мандат.
„Ако е вярно, че утре КЗК ще одобри сделката между United Group и „Булсатком“, това много ни притеснява, защото сме чели докладите на Комисията за регулиране на съобщенията за близо 60% пазарен дял“, коментира Петков пред медии на 31 януари.
Кирил Петков допълва, че настоящият състав на КЗК е с изтекъл мандат и че трябва да бъде сменен. Както и да се коригира Закона за защита на конкуренцията в тази насока. Петков уточни, че това ще стане след разговори с ГЕРБ. ПП и техния коалиционен партньор „Демократична България“ отдавна настояват за смяна на съставите на ключови регулатори, като КЗК винаги е бил водещ в техните изказвания.
На следващия ден United Group излиза с позиция, в която изразяват „възмущение“ от намесата на депутата върху работата на независимия регулатор. Както и, че това поведение „нарушава българското и европейско законодателство“. В подобен дух е отговорът на самата КЗК, което те публикуват малко по-късно на 1 февруари. Те описват действията на Петков като „недопустим натиск и намеса в работата на КЗК“. Тезата им се повтаря с тази на United Group.
По същото време, в Mediapool излиза информация, че КЗК е одобрила на 1 февруари сделката без никакви условия. До момента на публикуване на материала, официалното решение на комисията не е качено на сайта на регулатора. Дори да има такова, то може да бъде обжалвано в съда и почти сигурно двата конкурентни телекома – „Йеттел“ и „А1 България“ ще се възползват от тази възможност. Операторите се възпротивяват от една година срещу „пълзящото поглъщане“ на „Булсатком“ от страна на United Group.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари