Технологичните предприемачи са рок звездите на нашето време. Имена като Илон Мъск, Марк Зукърбърг, Бил Гейтс и покойният Стив Джобс впечатляват мнозина с иновациите, които са създали, със своето богатство, влияние и харизматично лидерство. Днес ние използваме ежедневно техните продукти и услуги, а за много от тях можем съвсем искрено да твърдим, че са променили живота ни.
В историята на технологиите обаче има и много по-значими личности, много от които са напълно забравени, а други днес никой не споменава с такова уважение и не са със статут на технолочни звезди. Въпреки това те са създали не по-малко значими иновации, които също са оказали огромно влияние върху развитието на обществото ни. Тази статия е за тях.
Чарлз Бабидж
Името на британския изобретател Чарлз Бабидж не се споменава често в наши дни. Той обаче е създател на проект за сметачна машина, която е предшественик на днешния компютър. Прави го още в началото на 19 век и още тогава успява да създаде концепцията, която по-късно ще залегне в съвременните компютри - включваща изчислително устройство и такова за складиране на информацията, както и програмиране с перфокарти. Изобретението на Бабидж е по-известно под името Аналитична машина. А първата програма за нея създава
графиня Ейда (Ада) Лъвлейс.
Дъщеря на английския поет Байрон, тя от ранни години започва да се интересува от наука и показва блестящ интелект. Освен, че превежда лекцията на Чарлз Бабидж от френски на английски, тя се смята и за първия програмист в историята. Ейда Лъвлейс всъщност създава първата компютърна програма, написвайки алгоритъм за намиране на числата на Бернули в такава форма, че да бъде разчетена от аналитичната машина на Бабидж.
Джон Атанасов
Свикнали сме да се ласкаем, че роденият в семейство на българин Джон Атанасов е създател на компютрите. Но той всъщност е само един от дълга поредица изобретатели, оставили своя значим принос в тази област. Компютърът на Атанасов-Бери (ABC) е създаден като университетски проект и представлява новаторска за времето си (1939 г.) сметачна машина, която обаче не разполага със запаметена програма, подобно на днешните компютри. Въпреки това АВС поставя основите на някои принципни решения, валидни и в съвремието.
Алън Тюринг
Британският математик Алън Тюринг има може би най-значимия принос за развитието на компютърните системи, както и за много други области. Гениален математик, специалист по криптография, информатика и дори философ, той се смята за баща на теоретичната информатика и основоположник на теорията за изкуствения интелект. Създадената от него машина на Тюринг е абстрактен модел на компютър, който включва всички най-важни компоненти в съвременните машини - програма, памет и други.
Алън Тюринг взима дейно участие в разгадаването на немските разузнавателни кодове по време на Втората световна война, което има важно значение за успехите на Великобритания и нейните съюзници по време на войната. По-късно той създава компютъра ACE - една от първите програмируеми машини. Автор е и на известния "Тест на Тюринг", който се сочи като най-добрия модел за разпознаване на изкуствен интелект към момента.
Дфон Фон Нойман
е американски учен от унгарски произход с важен принос в развитието на компютърните технологии, математиката, физиката и други области. Създател е на т.нар. "архитектура на Фон Нойман", на която са базирани повечето съвременни компютри. Една от най-екстравагантните му идеи е тази за машината на Фон Нойман - концепция за самовъзпроизвеждащи се системи, която има приложение в нанотехнологиите и други области.
Линус Торвалдс
Финландският програмист Линус Торвалдс е известен като създател на Linux ядрото и се смята за един от пионерите в развитието на софтуера с отворен код. Работата му оказва огромно влияние върху развитието на тази общност и вдъхновява редица други проекти. Днес на отворен код са базирани редица значими програми като дистрибуциите на операционната система Linux, текстовите редактори Libre и OpenOffice, сървърите Apache, софтуерната телефонна централа Asterisk, уеб платформата WordPress и много други.
Тим Бърнърс - Лий
Английският физик създава World Wide Web и става известен като "бащата на интернет". Това позволява интернет да се развие като отворена среда, в която всеки може да създава и достъпва съдържание свободно. Днес той е известен с мисията си за постигане на свободен достъп до общественополезни данни, както и на "мрежова неутралност", при която интернет доставчиците не контролират достъпа до съдържание на своите клиенти.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари