
Хакерски групи, свързани с Китай, са насочили вниманието си към тайванската полупроводникова индустрия и инвестиционните анализатори. Това е видно като част от поредица от кибершпионски кампании, разкрива нов анализ.
Хакерските атаки с цел кражба на данни и информация за индустрията не са новост, но се наблюдава увеличение на продължителните кампании от страна на няколко групи, свързани с Китай.
Досега неотчетените хакерски кампании са били проведени от най-малко три различни групи, свързани с Китай, предимно между март и юни тази година, като някои от дейностите вероятно продължават, заявяват от Proofpoint. Те се появяват на фона на засилените ограничения от страна на Вашингтон върху износа за Китай на чипове, които често се произвеждат в Тайван.
Изследователите не разкриват целите на хакерските атаки, но заявиха пред Reuters, че около 15 до 20 организации, вариращи от малки предприятия, анализатори, наети от поне една международна банка със седалище в САЩ, и големи глобални предприятия, са били обект на атаки.
Говорител на китайското посолство във Вашингтон е заявил в мейл до Reuters, че кибератаките „са обща заплаха за всички страни, включително Китай“, и че азиатската страна „категорично се противопоставя и се бори срещу всички форми на кибератаки и киберпрестъпления – позиция, която е последователна и ясна“.
Иначе една от хакерските групи се е насочила към организации за проектиране, производство и доставка на полупроводници, като е използвала компрометирани мейл акаунти на тайвански университети, за да се представя за търсещи работа и да изпраща зловреден софтуер чрез PDF файлове с URL адреси, водещи до злонамерени файлове, или архиви, защитени с парола.
Друга група е насочила вниманието си към финансови анализатори в големи неназовани инвестиционни фирми, фокусирани върху тайванската полупроводникова индустрия, като се е представяла за фиктивна инвестиционна фирма и е търсила сътрудничество. Две от организациите са базирани в Азия, а третата е базирана в САЩ.
Представител на TeamT5, компания за киберсигурност със седалище в Тайван, заяви пред Reuters, че също е забелязал увеличение на броя на мейлите, изпращани с цел полупроводниковата индустрия, свързани с няколко хакерски групи, но не е широко разпространено или общо явление. Тези групи често се насочват към периферни доставчици или свързани индустрии, споделя той. Всичко това за пореден път показва, че хакерските атаки ще стават значителен инструмент в бъдещите конфликти.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари