

В ерата на цифровите комуникации нищо не е напълно сигурно. Колкото и добри да са защитите на различните програми и устройства, винаги е възможно да има пробиви.
И логично, смартфоните са едни от най-атрактивните устройства за хакерите. В тях има много лична информация и често са центърът на (почти) цялата комуникация на хората. А според някои неправителствени организации, различни институции също правят редовни опити да подслушват нерегламентирано.
С развитието на технологиите, съвсем очаквано напредват и методите за атака. Популярност набират т.нар. Stingray устройства – кръстени така заради едноименната система на Harris Corp. Те са доста сложни и скъпи системи, които не са по джоба на всеки хакер. С тях може да се симулират базови станции на мобилни оператори.
Тези устройства „лъжат“ смартфоните да се свържат към тях и съответно да прехвърлят цялата си комуникация и връзки през тяхната система. След това фалшивата клетка предава данните към реалната, така че за мишената по нищо не личи, че информацията ѝ е прихваната. Този тип устройства се използват най-вече за проследяване на местоположението, но е възможно чрез тях смартфонът да бъде прехвърлен към по-несигурна безжична технология и поне част от разговорите и съобщенията да бъдат пресечени.
Проблемът е, че със Stingray система се прихващат не само връзките и данните на конкретните мишени по дадено разследване например. В обхвата на системата попадат и останалите смартфони наоколо, които са към същия оператор чиято клетка е била клонирана. И ако за официални разследвания се разчита на регулациите, спазването на правилата и надзора, то когато подобни системи са използвани от групи отвъд закона, всички данни са под риск.
Google работи по потенциално решение на този проблем, съобщава Ars technica. То ще бъде факт в Android 16, но има уловка. Изисква конкретен хардуер, който настоящите смартфони нямат. Но пък още тази година на пазара ще се появят първите модели, които вече ще са оборудвани с нужните чипове.
С тях Android 16 ще може да анализира мобилната връзка на телефона и ще засича, когато устройството не е свързано с правилната мрежа. Също така ще разбира и когато връзката бива прехвърляна от криптирана към некриптирана или пък мрежата поиска уникален идентификатор. В тези ситуации телефонът веднага ще извежда предупредително съобщение на екрана си, в което ще уведомява потребителя, че е свързан към несигурна мрежа. Той ще има възможността да отвори настройките и да ги промени.
За да могат да предлагат тази функция, смартфоните трябва да използват Google IRadio 3.0, който да се поддържа от модема им. Първите такива се очакват на пазара тази година, но не е ясно дали изискването е задължително за всички бъдещи смартфони с Android. Вероятно поне в началото това ще е „екзотична“ екстра.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари