С колко е по-бърз Windows 11 зависи от старите машини с Windows 10

Стефан Николов Последна промяна на 02 юли 2025 в 20:01 120 0

С колко е по-бърз Windows 11 зависи от старите машини с Windows 10

Снимка Microsoft

С колко е по-бърз Windows 11 зависи от старите машини с Windows 10

Microsoft отново агресивно подтиква потребителите да преминат от Windows 10 към Windows 11. Този път компанията от Редмънд се похвали, че по-новата операционна система е 2,3 пъти по-бърза от предшественицата си - но не споменава крайно погрешната си методология за тестване.

Технологичните гиганти не се славят със своята честност и откритост. Когато става въпрос за твърдения и посочване на сравнителни тестове, истината често пъти остава нещо доста далечно..

С бързото наближаване на крайната дата на експлоатация на Windows 10, която е добре известна на всички - 14-ти октомври, Microsoft почти всеки ден публикува най-различни статии, за да убеди потребителите да се актуализират до Windows 11. В най-новия пост в официалния блог на корпорацията изпълнителният вицепрезидент и главен маркетинг директор Юсуф Мехди пише, че Windows 11 е 2,3 пъти по-бърза от Windows 10.

Числото идва от резултатите на многоядрения бенчмарк Geekbench 6 - Microsoft използва само един синтетичен тест за това твърдение - но този линк (aka.ms/w11claims), заровена в бележките под линия, съдържа един твърде интересен раздел.

„Въз основа на тестовете, извършени от Microsoft през декември 2024 г. с помощта на Geekbench 6 раздел Multi-core score, сравняващи селекция от персонални компютри с Windows 10 с процесори Intel Core от 6-то, 8-мо и 10-то поколение и персонални компютри с Windows 11 с процесори Intel Core от 12-то и 13-то поколение.“

И така, Microsoft реши, че най-добрият начин да покаже колко по-бърз е Windows 11 в сравнение с 10 не е да тества и двата продукта на едни и същи компютърни системи. Вместо това тя стартира Windows 11 на машини с процесори Intel на възраст от 2022 до 2024 г., а Windows 10 - на лаптопи с процесори Intel отпреди седем до девет години.

За сравнение, най-слабото устройство, което Microsoft използва в тестовете на Windows 10, е процесорът Intel Core i3-6100U - чип с 2 ядра/4 нишки, произведен чрез 14 nm процес. Най-близкият еквивалент от 13-о поколение, Core i3-1315U, има шест ядра и осем нишки, може автоматично да повишава честотата си до 4,5 GHz и е изграден по 7-мия (10 nm) процес на Intel. Неговата IPC производителност се оценява като до три пъти по-добра от тази на чипа от 6-то поколение.

Microsoft все пак добавя уговорката, че „производителността се различава значително в зависимост от устройството, настройките, начина на използване и други фактори“, но повечето хора няма да я забележат. В тази светлина твърдението за 2,3 пъти по-висока скорост в основната публикация е шокиращо подвеждащо.

В действителност резултатите в Geekbench 6 за двете операционни системи на една и съща машина ще бъдат почти идентични, но пост в официалния блог на корпорацията със заглавие „Много по-старият хардуер е по-бавен от по-новия хардуер!“ едва ли ще накара мнозина от привържениците на Windows 10 да преминат към Windows 11. Може да се получи дори обратния ефект.
Майкрософт изтъква няколко основателни причини, поради които преминаването към Windows 11 може да бъде полезно, както и че редица игри често вървят по-бързо в най-новата операционна система, но подобни подвеждащи твърдения не са от полза за популяризирането на актуализацията.

    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !