След като в продължение на десетилетия почти всички производители на устройства разчитаха на процесорите на 2-3 компании, през последните години ИТ гигантите решиха да намалят своята зависимост от трети лица и разработиха свои чипове.
Apple например постигна големи успехи с тази си идея. Компанията спря да използва процесори на Intel и премина към свои разработки. Това даде нов „живот“ на Mac-овете на Apple и компанията често получава хвалби за резултатите на процесорите ѝ. От години тя използва собствени чипове и за iPhone, което също ѝ носи много ползи. Най-вече възможност да оптимизира хардуера и софтуера един към друг и да има пълен контрол над всеки аспект от устройството.
Успехите „вдъхновиха“ и други компании да направят същото. Сред тях е и Google, която създаде процесорите Tensor. Очакванията към тях бяха много големи – че ще могат да постигнат нови висоти в производителността и да направят смартфоните Pixel още по-конкурентни на iPhone, Samsung Galaxy S и останалите флагмани.
Това обаче не се случва и според тестове на досегашните чипове и изтекли в интернет данни за плановете на Google занапред, по-скоро няма и да се случи, съобщава Android Authority. Изтеклата информация показва, че намеренията на Google за следващите две поколения на процесора – Tensor G5 и Tensor G6 не са особено бляскави.
С това Google затвърждава впечатлението, че целта на Tensor сякаш не е да бъде сред първенците. Вече минаха четири поколения на чипа, като доста от елементите в тях не са напреднали значително. Още първият Tensor не предлагаше актуални спрямо конкуренцията способности в сферата на централния процесор и на графичния модул. Това беше така чак до G3, но за сметка на това в G4 подобренията отново са минимални.
Очакванията на анализаторите бяха, че с Tensor Google ще има по-голяма свобода да развива хардуера според собствените си желания и цели и съответно ще натрупа по-бърз напредък, тъй като няма да чака трети лица и тяхната архитектура. Вместо това обаче интернет гигантът видимо не бърза и не полага особени усилия по бързото развитие на Tensor. Подобренията са минимални и „прескачат“ поколения.
За сравнение, Apple, Samsung, Qualcoom, MediaTek и останалите производители на процесори за смартфони, отбелязват постоянен напредък с всеки нов модел. Google дори се отказа от специалната версия на G4, която да е с още повече собствени елементи и вместо това направи това поколение далеч по-скромно и базирано на миналогодишния чип.
А според изтеклите в интернет документи, Tensor G5 ще предложи още от същото – минимално надграждане, вместо очаквания голям напредък. Проблемът в голяма степен се оказва разминаването между думи и действия. Според повечето анализатори и потребители, чиповете Tensor са за флагмани. Всъщност хардуерните им възможности са по-скоро като за горната част на средния клас. Тогава проблеми с производителността на Tensor няма.
Втората част на проблема е темпото на иновации. Докато очакванията за подобренията при Tensor са например около 14% по-бързи AI изчисления, Qualcomm предлага 45% скок за Snapdragon 8 Elite. С такива разлики в темпото, Tensor рискува сравнително скоро да изостане осезаемо от конкуренцията.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари