OpenAI обяви, че пуска интернет търсачка в реално време, която внедрява в бота ChatGPT. Търсачката на практика превръща OpenAI в новия и най-голям конкурент на Google.
Търсачката е достъпна още сега за платените абонати на ChatGPT, както и тези, които са се записали в списъка за чакащи на SearchGPT. За тях ще се появи бутон Search в полето за писане на въпроси и команди към ChatGPT. OpenAI казва, че планира постепенно да направи търсачката достъпна за всички потребители, включително безплатните. Те обаче ще трябва да почакат от няколко седмици до няколко месеца.
ChatGPT ще може и автоматично да преценява кога да търси в интернет на базата на въпроса и задачата, която получава. Например въпроси, които са свързани с актуални новини, движения на акции, препоръки за концерти, заведения и други събития, ще бъдат обработвани и с помощта на търсачката, за да се събере възможно най-нова информация.
Потребителят ще може да задава допълнителни въпроси и заявки, с които да уточнява и прецизира търсенето. Например ще може да поиска препоръка за заведения с конкретна атмосфера, кухня или пък дестинации за определен бюджет и т.н.
На практика ще може да се върши всичко, което с всяка интернет търсачка, но според OpenAI, ще става по по-лесен и естествен начин. Няма да се налага потребителят да въвежда филтри и да знае команди, а просто може да опише на ChatGPT с натурален език какво иска. Алгоритмите ще работят заедно, за да преценяват какво и как да направят, за да изпълнят задачата. За потребителя остава просто да изчака няколко секунди, докато отговорът се появи пред очите му.
OpenAI казва, че са сключили партньорства с медии и „доставчици на данни“, за да осигурява актуални данни за времето, акции, новини, спорт, карти и др. Самата търсачка е комбинация от собствени алгоритми на компанията и партньорства, включително с Bing на Microsoft. Сайтовете и медиите, които не са партньори, могат да изберат дали тяхното съдържание да се индексира от търсачката или не, като тя ще се съобразява и с платените страници и няма да ги включва в резултатите.
Когато се използва търсачката, ще се появява и допълнителна лента отстрани, която ще показва ликове към страниците, които са използвани като източници на информация за генериране на отговора. Потребителят ще може да избере дали да ги посети, за да получи повече информация, както и да свери отговора, тъй като все още са възможни и „халюцинации“, т.е. погрешни твърдения. OpenAI е уверена, че с времето търсачката ще помогне за намаляването на халюцинациите, защото алгоритмите ще имат достъп до възможно най-актуална информация и ще могат да я сверяват и анализират.
OpenAI казва, че търсачката използва за основа новия модел GPT-4o, като планира да я подобри значително в сферите на онлайн пазаруването и организирането на пътувания. Функцията ще бъде достъпна и през гласовата версия на ChatGPT, но това ще се случи по-натам.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари