
От години има разработки на батерии от нов тип, които да заменят познатите ни литиево-йонни решения. Постепенно сме свидетели и на появата на част от тези разработки в по-масов план, включително на силициево-въглеродни решения в батериите на редица съвременни смартфони.
На фона на това Elecom обяви първата готова за употреба преносима батерия, която използва натриево-йонна клетка вместо литиево-йонна. Освен че е по-екологично чиста, Na Plus с капацитет 9000 mAh може да се използва при екстремни температури с по-малък риск от прегряване, а животът ѝ е почти 5000 зареждания. Дори ако я зареждате всеки ден, след 13 години тя все още трябва да осигурява енергия.
Технологията на натриево-йонните батерии е нова в сравнение с литиево-йонната и производственият капацитет не е достигнал големи мащаби. Това означава, че и цената е съответстващо висока на фона на вече много достъпните традиционни решения, 9980 йени (120 лв.) в Япония. Предстои да видим дали предстои и дебют в по-широк кръг от пазари.
Максималната изходна мощност е 45W през USB Type-C порт или 18W през USB Type-A порта на Na Plus. Вградени са светодиоди за определяне на оставащото ниво на захранване на батерията, а пълното ѝ зареждане отнема около два часа.
От гледна точка на производителността Na Plus определено не е най-способното преносимо зарядно устройство. Въпреки че литиево-йонната технология доминира в батериите от началото на 90-те години, литият не е неограничен ресурс, а добивът му включва енергоемки процеси, които могат да замърсят местните екосистеми.
Натриево-йонните батерии функционират подобно на литиево-йонните, но с натрий вместо с литий. Натрият е по-достъпен и се произвежда много по-лесно. Натриево-йонните батерии са и по-безопасни за използване. Elecom твърди, че Na Plus може да работи при температури от около -35 до 50 градуса по Целзий и при нея има по-малък риск от пожари, причинени от прегряване.
Цената на тази технология може да спадне в бъдеще с разширяването на веригата за доставки и увеличаването на производството. Това обаче вероятно няма да реши другия недостатък. Натриево-йонните батерии са с по-големи размери, тези устройства имат по-ниска енергийна плътност в сравнение с батериите на литиева основа, което означава, че те трябва да са по-големи и по-тежки, за да съхраняват еквивалентно количество енергия.
Натриево-йонните батерии може да са по-подходящи за приложения, при които размерът не е от първостепенно значение, като например системи за съхранение на възобновяеми енергийни източници, резервни захранвания или захранване на превозни средства.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари