Microsoft планира огромни инвестиции през фискалната си 2025 г. в сферата на центровете за данни. Софтуерният гигант ще похарчи 80 млрд. долара за строежа на такива съоръжения, като те ще са с фокус за обработка на изкуствен интелект, съобщава CNBC.
„Днес САЩ водят световното състезание за AI, благодарение на инвестициите на частен капитал и иновациите на американски компании от всички размери – от динамични стартъпи до установени корпорации. В Microsoft виждаме това от първа ръка чрез партньорството си с OpenAI, както и възхода на фирми като Anthropic и xAI и нашите собствени AI платформи и приложения“, казва президентът на Microsoft Брад Смит.
Той казва, че над половината от заложените средства ще бъдат инвестирани в САЩ. Фискалната 2025 г. на Microsoft приключва през юни т.г. Тя не споделя каква част от сумата вече е инвестирана.
Компанията е казвала, че има 20 млрд. долара в капиталови разходи и активи, които е придобила чрез лизинг и заеми по света, като е похарчила 14,9 млрд. долара за недвижими имоти и оборудване през първата четвърт на фискалната 2025 г. Тези средства най-вероятно са част от въпросните 80 млрд. долара.
Ако е така, компанията има още доста сериозна сума, която трябва да вложи през следващите по-малко от шест месеца. Компанията споделя само, че резултатите за второто тримесечие ще покажат увеличение, но все още не са публикувани.
Разходите са по-големи, отколкото очакваха анализаторите. Те прогнозираха, че Microsoft ще инвестира около 63,2 млрд. долара през фискалната 2025 г. Това щеше да е равно на ръст от 42%. Компанията обаче иска да увеличи бързо и осезаемо хардуерните си ресурси и изчислителния капацитет, за да може да отговори на постоянния ръст на „глада“ за мощ, който изкуственият интелект създава.
Освен това конкуренцията в сферата на AI става все по-ожесточена. При това не само на бизнес и технологично ниво, но и на геополитическо. Microsoft са пределно наясно с това: „Китай започва да предлага на развиващите се страни субсидирани редки чипове и им обещава да построи местни AI центрове за данни. Китайците разумно осъзнават, че ако една страна приеме за стандарт тяхната AI платформа, тя най-вероятно ще продължи да разчита на нея и в бъдеще. Най-добрият отговор на САЩ е да не се оплакваме от конкуренцията, но да се уверим, че ще спечелим състезанието напред. Това ще изисква да се движим бързо и ефективно, за да промотираме американския AI като по-добрата алтернатива“, казва още Смит.
Състезанието в сегмента на изкуствения интелект е все по-оспорвано. То е и в сферата на хардуера, като Nvidia, AMD и други производители се борят за вниманието на компаниите да изберат техните процесори. Microsoft също е сред големите клиенти на производителите, като се стреми да купи голямо количество процесори на добра цена.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари