Microsoft DirectX приема невронното рендиране за графиката от следващо поколение

Може би се задава междуплатформена революция в рендирането на компютърна графика в реално време

Стефан Николов Последна промяна на 16 януари 2025 в 11:27 59 0

Microsoft DirectX приема невронното рендиране за графиката от следващо поколение

Снимка Microsoft

Microsoft DirectX приема невронното рендиране за графиката от следващо поколение

Microsoft за първи път представи DirectX заедно с Windows 95 като стимул за разработчиците на игри да поддържат новата операционна система, базирана на графичен интерфейс. От 1994 г. насам компанията не е спирала да подобрява колекцията от интерфейси за програмиране на приложения, а в момента работи по интегрирането на най-новите AI технологии.

Наскоро Microsoft обяви това, което може да се окаже следващата важна разработка в историята на DirectX. Екипът на High-Level Shader Language (HLSL) в момента работи с големите производители на графични процесори и SoC, за да внедри поддръжка на технологията за невронно рендиране в приложните програмни интерфейси за 3D графика на компанията, което Microsoft описва като значителна еволюция на създаването на една съвсем нова графика в реално време.

В Редмънд определят невронното рендиране като набор от техники, които могат да използват изкуствен интелект, алгоритми и модели за машинно обучение, за да развият традиционните графични конвейери. Съвместните вектори са основният елемент на тези нови методи за невронно рендиране и скоро трябва да станат част от DirectX API пакета за кросплатформена разработка на игри.

Кооперативните (съвместните) вектори са полезни за ускоряване на работните натоварвания на изкуствения интелект за рендиране в реално време, което от своя страна ще подобри производителността на техниките за невронно рендиране. Кооперативните вектори оптимизират операциите с матрици и вектори, които са необходими обикновено в големи количества за обучението, фината настройка и въвеждането на изкуствения интелект, обясняват от Microsoft.

Новата технология може също да направи така, че AI задачите да се изпълняват по време на различните етапи от шедърните процеси, така че една по-малка невронна мрежа да може да работи в процеса на пикселен шейдър, без да се нуждае от цялата изчислителна мощ на графичния процесор. Microsoft обещава безпроблемно интегриране на невронното графично рендиране в DirectX приложенията, с достъп до хардуерно базираните AI ускорители на различните платформи.

Екипът на HLSL работи с AMD, Intel, Nvidia и Qualcomm по съвместната векторна поддръжка в DirectX, което би трябвало да осигури достатъчно междуплатформена съвместимост за новото решение. Най-значимите резултати вероятно ще дойдат преди всичко на платформите Xbox и PC. Технологията на HLSL е патентован шейдърен език създаден, за да подобри възприемането на шейдърите в най-новите версии на API на DirectX.

Microsoft даде висока оценка на поддръжката на кооперативните вектори от страна на различните доставчици в екосистемата на DirectX. Компанията също така заяви, че новите техники за невронно рендиране ще отключат мощта на Tensor Cores с невронен шейдинг, налични в наскоро представените графични процесори Nvidia Blackwell GeForce. Nvidia уточни, че невронното рендиране ще използва малки невронни мрежи, за да подобри значително графиката при игрите, въпреки че вероятно ще трябва да се закупи графичен ускорител от ранга на GeForce RTX 50, за да се получи достъп до тази технология от следващо поколение.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !