
Технологичният гигант Meta обяви, че програмата Meta for Education вече е излязла от бета версията си и е достъпна за всички заинтересовани училища и университети. Новият образователен проект предлага цялостна учебна екосистема, включваща виртуална (VR) и смесена реалност (MR). Целта му е да предостави на учители, обучители и администратори достъп до специфични образователни материали, като същевременно им позволи да управляват множество Quest устройства едновременно.
Едно от ключовите предимства на новата платформа е възможността за централизирано управление на устройствата. Това означава, че няма нужда всяко устройство в класната стая да бъде актуализирано и подготвяно поотделно, което значително улеснява работата на преподавателите и администраторите.
Според Meta, oбразованието със смесена и виртуална реалност има потенциала да промени начина, по който учим и преподаваме. Благодарение на потапящия си характер, VR и MR могат да предоставят на учениците практически и интерактивни преживявания, които иначе не биха били възможни. Възможностите за обучение чрез VR и MR включват например изследване на молекулярната структура на химични съединения и виртуално присъствие на значими исторически събития.
Meta съобщава, че в 83-те училища, които вече използват потапящи технологии в класната стая, 90% от учениците деминстрират повишена ангажираност и интерес към уроците, а 25% - повишена увереност в знанията си. Освен това 85% от учителите смятат, че виртуалната и смесената реалност са ценен инструмент за подобряване на преподаването им.
Програмата се изпълнява като бета версия от ноември 2024 г., като в нея участват над дузина университети и колежи в САЩ и Обединеното кралство. Сред тях са престижните Imperial College London, Университетът в Лийдс и Глазгоуският университет.
От гледна точка на съдържанието Meta посочва, че програмата предлага широк набор от предмети, включително наука, история, чужди езици и изкуства. Преподавателите в бета програмата са установили, че виртуалната и смесената реалност правят учебното съдържание по-запомнящо се за учениците и им помагат да обясняват и демонстрират сложни концепции.
По време на собствена демонстрация на платформата, Meta показва как потребителите използват системата за виртуално рисуване, конструиране на компютри и участие в научни експерименти. За целта те използват очилата Meta Quest 3, които струват 469,99 паунда.
Meta си партнира и с компанията за разширена реалност Victory XR, за разработването на серия от виртуални класни стаи и социално-образователни пространства, наречени “metaversities“. Те предлагат на студентите уникални възможности за обучение и взаимодействие чрез потапящи технологии, включително и като им позволяват да посещават занятия от разстояние.
Meta обяви още през 2021 г., че ще инвестира 150 млн. долара в разработването на образователно съдържание. Опитите ѝ да направи метавселената успешна обаче до голяма степен се провалиха, след като нейното подразделение за VR и MR реалност Reality Labs натрупа над 60 млрд. долара загуби от 2020 г. насам.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари