IBM представи нови чипове и сървъри, улесняващи внедряването на AI

Компанията твърди, че новите сървъри могат да откриват ransomware атаки в рамките на една минута от началото им

Мария Иванова Последна промяна на 13 юли 2025 в 19:28 59 0

IBM представи нови чипове и сървъри, улесняващи внедряването на AI

Снимка IBM

IBM представи нови чипове и сървъри, улесняващи внедряването на AI

IBM представи изцяло нова линия чипове и сървъри, насочена към модерни центрове за данни. Новите технологии обещават не само по-ниска консумация на енергия, а и по-лесна интеграция на изкуствен интелект (AI) в ежедневните бизнес процеси.

Чиповете Power11, които са първото голямо обновление на линията от 2020 г. насам, са проектирани така, че да предлагат по-висока производителност с по-малко разход на електричество. Това е особено важно за компании, които управляват мащабни IT инфраструктури и се стремят към по-екологично и икономически ефективно бъдеще. В допълнение, IBM твърди, че архитектурата им значително опростява процеса на внедряване на AI модели, което често изисква сложна настройка и значителен изчислителен ресурс.

Подобно на сървърите с изкуствен интелект на Nvidia, системите Power на IBM представляват интегриран пакет от чипове и софтуер. Тези чипове традиционно се конкурират с предложенията на Intel и Advanced Micro Devices в центровете за данни, особено в специализирани сектори като финансови услуги, производство и здравеопазване.

Системите Power11, които ще бъдат налични от 25 юли, няма да се нуждаят от планиран престой за актуализации на софтуера, а непланираният им престой всяка година е средно малко над 30 секунди. С други думи те се обновява „в движение“, без да спират бизнес операциите. Освен това те са проектирани да откриват и реагират в рамките на една минута на ransomware атаки, при които хакерите криптират данни и след това се опитват да получат откуп в замяна на ключовете, заявиха от IBM.

От компанията уточняват още, че нейната функция Power Cyber Vault осигурява "защита срещу кибератаки като повреждане на данни и криптиране”. Функцията създава неизменни копия на важните данни — снимки, които не могат да бъдат променени, криптирани или изтрити. Те се заснемат, съхраняват и тестват автоматично по график, зададен от IT администраторите. Така при атака от тип ransomware, системата разполага със сигурно копие, към което да се върне — без нужда от откуп и без загуба на информация.

    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !