Физиците създадоха свръхпроводник, който досега се считаше за невъзможен

Offnews Последна промяна на 25 април 2022 в 09:07 464 0

images

Чрез замяна на традиционния за тези цели материал с друг, притежаващ уникални квантови свойства, учени от Германия, Холандия и Съединените щати създадоха свръхпроводяща верига с характеристики, които досега се считаха за невъзможни. Изчислителните машини, изградени на базата на свръхпроводимостта, са в състояние да работят стотици пъти по-бързо, като същевременно консумират по-малко енергия.

През ХХ век редица учени, включително нобелови лауреати, усилено работят върху природата на свръхпроводимостта, открита от физика Камерлинг-Онес през 1911 година. В свръхпроводниците токът протича без да среща съпротивление. Но това всъщност означава, че създаването на един обикновен диод от свръхпроводник е твърде трудно, понеже няма как да се блокира свръхпроводимия ток по такъв начин, че той да протича само в едно направление. При обичайната проводимост електроните се движат като отделни частици, а при свръхпроводниците те се придвижват по двойки. През 70-те години учените от IBM проучиха идеята за свръхпроводими изчисления и стигнаха до извода, че това е невъзможно.

Сега международният екип от учени, ръководени от професор Мажар Али успя да постигне еднопосочна свръхпроводимост, която може да се използва за създаването на свръхпроводими изчислителни машини. Те са постигнали това заменяйки Джоузефсъновия преход в класическите полупроводникови материали с квантов. Това е дало възможност за регулиране протичането на тока между два свръхпроводника.

Джоузефсъновия преход се състои от два свръхпроводника, разделени с тънък слой-бариера от диелектрик. Ако този слой е достатъчно тънък, електроните могат да проникват през него и да се разпространяват във вид на вълни, които могат да се използват от квантовите компютри. Досега движението само в едно направление на подобен вид ток можеше да бъде осъществено само с помощта на външно магнитно поле. Но сега учените постигнаха същото чрез кристална решетка на базата на ниобий.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !