Постоянно сме свидетели на нови и нови функционалности на технологиите и решенията с изкуствен интелект (AI). Това разбира се е и част от надпреварата между компаниите в този сектор за привличане на повече потребители и демонстрация на възможностите им за разработка на нови продукти и услуги.
Чатботът с генеративни AI възможности на Google, Bard постепенно се сдобива с някои полезни функционалности след сравнително слабия си дебют. Сега ботът получава интересна нова опция. Благодарение на интеграцията му с YouTube. Става дума за възможността за анализ на отделни клипове и извеждане на специфична информация, като например ключови съставки и стъпки от дадена рецепта. Bard успява да извади най-важните точки от дадена рецепта, като резюмира клипа по съставки, грамаж и инструкции. Този инструмент може да бъде потенциално доста полезен, но не е ясно какви ще са последиците за създателите на съдържание в платформата.
В случая с изваждането на най-важните данни от рецептата, те вече са публикувани на сайта на създателя на клипа, но са достъпни след абонамент. Рецептата не е включена като описание към клипа, но Bard може да изведе данните, които иначе са платени. Изглеждането на видео съдържанието от потребителя също носи позитиви за създателя, каквито най-вероятно няма при резюмиране от бота.
Все пак трябва да отбележим, че новата функционалност е налична чрез активиране в тестовата секция Labs и все още изглежда не е завършена. Предстои Google най-вероятно да проследи как се справя тази опция и да я подобри, но ще е интересно да видим и какво ще е решението на компанията в ситуации като тази с казуса с индиректен достъп до платено съдържание. Възможно ли е да бъде добавено проследяване, което да отчита анализа на клипа и това да се брои като гледане от потребител?
Тъй като опцията все още е експериментална изглежда и въздействието ѝ няма да е особено значително, но това ще се промени когато тя бъде налична по подразбиране за потребителите. Към момента ползите могат да са за Google и крайните потребители, което не е зле, но от другата страна на монетата са евентуалните минуси за създателите на съдържание. Това е по-общ проблем като цяло за сектора на технологиите с изкуствен интелект и не засяга само Google. Все пак ще трябва да се намери някакво решение, което да е от полза за всички, иначе в даден момент може да няма ново оригинално съдържание в платформите поради липсата на интерес от творците, които няма да могат да монетизират труда си.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари