Apple започна постепенното активиране на множеството функции с изкуствен интелект, които е подготвила. Компанията ги обедини в платформата Apple Intelligence, като в нея попадат както собствените ѝ разработки, така и партньорствата.
Големият въпрос беше дали всички възможности ще са безплатни. Apple пусна бета версията на iOS 18.2, която ще даде достъп до изцяло обновения гласов асистент Siri. В него ще бъде внедрен и ChatGPT, което дава и първия отговор дали функциите ще са безплатни – само част от тях, съобщава MacRumors.
В бета версията се вижда, че има лимит на броя заявки през Siri, които могат да се правят до най-новите и добри алгоритми на ChatGPT. Лимитът е дневен, като след изчерпването му, Siri започва да използва базовата версия на ChatGPT, която е с безплатен достъп. Потребителят има възможност да се абонира за платената ChatGPT Plus директно през настройките на iOS и Siri. Тогава ще се изисква и профил в ChatGPT, докато за безплатната версия ще може да се използва и без такъв.
Дори и платената версия е с лимити. Те са много по-високи, но отново има ограничения за броя заявки, размера на файловете, броя генерирани изображения и др. Абонаментът дава достъп и до усъвършенстваната версия на гласовата комуникация с ChatGPT.
Безплатният план дава достъп само до няколко заявки през GPT-4o на ден и генериране на само две изображения през DALL-E 3 в рамките на 24 часа. Платеният абонамент ще струва 19 долара на месец.
Ходът на Apple подсказва потенциален начин за компанията да изкарва пари от услугите с изкуствен интелект. Той обаче изглежда рисков, тъй като разчита на голям интерес от страна на потребителите да използват пълните AI функции за дейности, които и без това не са много популярни.
Съвсем доскоро Siri беше практически изоставен продукт, който беше дори с неясно бъдеще. Apple не го развиваше особено, а и самите потребители го използваха по-малко и за базови дейности. Siri беше възроден покрай възхода на изкуствения интелект, но тепърва има да се доказва с новите си възможности.
Другите функции на Apple Intelligence също трудно биха накарали милиони хора да плащат за тях. Мнозина тепърва трябва да свикват с тях и да видят как могат да са им полезни в ежедневието и дали изобщо това е възможно на този етап от развитието им.
Samsung, Google, Microsoft и Meta са в сходна ситуация. Всички те развиват усилено свои AI платформи, но за момента нито една от тях не е на печалба. Самата OpenAI също все още е на загуба. През септември т.г. CNBC съобщи, че е потвърдила прогнозите на компанията – загуба от 5 млрд. долара за 2024 г. и приходи от около 3,7 млрд. долара.
Въпреки това ръководството на OpenAI запазва оптимизъм и очаква догодина приходите да са 11.6 млрд долара. Ако това се случи, тя има шанс дори и за пръв път да излезе на печалба, което ще е обнадеждаващо и за останалите ИТ гиганти, които разработват AI. Тогава битката ще премине към това кой ще може да привлече и задържи клиенти за сметка на останалите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари