AI езиковият модел на INSAIT постави България като лидер в Европа

Юлиян Арнаудов Последна промяна на 20 ноември 2024 в 17:46 410 0

AI езиковият модел на INSAIT постави България като лидер в Европа

Снимка Юлиян Арнаудов

AI езиковият модел на INSAIT постави България като лидер в Европа

Българският институт INSAIT пусна официално своя първи езиков модел за изкуствен интелект (AI) - BgGPT. Разработката вече е налична за свободно сваляне от държавни и частни институции и компании. Чатбот версията за масовата аудитория ще е достъпна онлайн от 22 ноември. Той ще е активен на bggpt.ai.

Това превръща България в първата страна в Европа, която пуска собствен AI езиков модел за свободно ползване, разработен и подкрепен от държавата. INSAIT е част от Софийския университет и през последните четири години е получил стотици милиони лева държавно финансиране. То се очаква да продължи и през следваните поне шест години.

Досега системата на INSAIT беше в тестов режим. Доста е вероятно да е сменен основния алгоритъм, като първите версии отпреди година бяха базирани на европейския софтуер с отворен код Mistral AI. При последното представяне на BgGPT беше обявено, че се ползва за база системата на Google – Gemma 2. И в двата случая от INSAIT допълват, че са доразвили технологията, за да могат да се допълват и дообучават алгоритмите.

По този начин е постигната много по-голяма ефективност на разбирането на владеенето на български език. Технологията е на световно ниво, когато става дума за модел на български език. Според професор Мартин Вечев, българският BgGPT е предпочитан за ползване на родната ни реч дори от големите и утвърдени системи, като световно популярния ChatGPT на OpenAI.

„България, чрез INSAIT създаде собствен AI и я превърна в първата държава в Европа, която разполага със собствен голям езиков модел LLM на световно ниво“, обяви професор Вечев на пресконференция по официалното пускане на модела в Софийския университет. „От днес всяка българска публична администрация, държавни и частни компании, могат да го ползват.“

Той допълни, че технологията се развива на различни вертикали, от чат и генериране на съдържание, през приложението му в науката и образованието, медицината, администрацията и др. Вечев затвърди, че това е ключово и стратегически ход за страната ни, защото България вече разполага със собствен AI езиков модел, а няма да използва такъв отвън. Което поставя редица въпроси, освен като качеството на външната технология на български, но и със съхранението на данните. Чрез BgGPT цялата информация остава и се обработва в страната.

„Това е причината редица държави в Европа да инвестират в собствени проекти, всяка със стотици милиони евро“, коментира още Вечев.
Голямо предимство на българския модел е, че той е по-прецизен на български и държавата няма да зависи от чужди компании и влияние във формирането на мнението за държавата и обществото. Това ни дава технологична независимост, коментира още професор Мартин Вечев, на въпрос за възможностите за „халюцинации“ на изкуствения интелект или умението на алгоритмите да си „измислят“ нереалани факти.

Българското правителство е най-големият инвеститор в INSAIT, като плановете са да се вложат 170 млн. лева за десет години от 2022 г. насам. Общо, институтът е привлякъл над 200 млн. лева финансиране, като някои от най-големите участници са българската SiteGround и звена на гиганти като Google и Amazon.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !