
Отзвукът от китайския AI стартъп DeepSeek продължава. След като няколко държави по света вече забраниха напълно или въведоха частични ограничения за услугите на компанията, това се подготвят да направят и в САЩ.
Републиканците и демократите в Конгреса и Сената се обединяват, за да въведат такава забрана възможно най-скоро, съобщава Ars technica. Опасенията им са, че Китайската комунистическа партия може да получи достъп до данните на американците, които (ще) използват услугите на DeepSeek. Ако предложената забрана премине през бюрократичната процедура без спънки, може да влезе в сила в рамките на 60 дни.
„DeepSeek е TikTok на стероиди“, казва сенатор Джон Къртис. Според него твърденията на компанията, че е разработила своя алгоритъм R1 с много по-малко ресурси от останалите модели и същевременно го е направила по-добре, най-вероятно не са верни. „Лесно е да е по-евтин, ако го откраднеш“, твърди Къртис.
Той допълва, че не иска да разваля отношенията с Китай и предпочита те да останат продуктивни. На същото мнение е и Хауръд Лътник, който в момента преминава процедурата за одобрение да бъде назначен като министър на търговията на САЩ. Той също е против по-строги мерки срещу страната, а предпочита реципрочен подход – САЩ да третират Китай така, както Китай третират САЩ.
Конкретно за DeepSeek ситуацията се смята за по-различна. Има опасения, че данните на американците няма да са добре защитени и съответно това създава риск за националната сигурност. DeepSeek е едно от най-популярните безплатни приложения в САЩ в момента. И то на фона на все повече проучвания и анализи, които откриват проблеми.
Cisco обяви проучване, в което алгоритъмът на DeepSeek се е провалил на тестовете за сигурност и не отказва зловредни команди. А според анализ на Feroot, компанията е скрила код, който изпраща потребителските имена и пароли на потребителите на чатбота до China Mobile, с която има връзки. А този телеком вече е със забрана да оперира в САЩ. „Изумително е, че неосъзнато позволяваме на Китай да шпионира американците и не правим нищо по въпроса“, казва Иван Царини, изпълнителен директор на Feroot.
Именно този анализ провокира обединението на двете партии в САЩ по тази тема и създаването на съвместния закон за забрана на DeepSeek. Той предвижда да забрани използването на услугите на компанията в рамките на правителствени устройства. Това засяга и всички компании, които работят за/със/по проекти на институции и агенции. Съответно единствено крайни потребители биха могли да използват DeepSeek и то само на личните си устройства., като не се изключва и пълна забрана на компанията.
Австралия, Италия, Южна Корея и Тайван вече имат пълни или частични забрани за DeepSeek. Няколко американски федерални агенции също въведоха собствени вътрешни ограничения. Сред тях са Военноморските сили на САЩ и НАСА. Щатът Тексас също прие забрана за DeepSeek в устройствата на местните държавни и общински служители.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари