С пускането на Windows 11 през 2021 г. Microsoft въведе значително ограничение по отношение на изискванията за съвместимост на новата операционна система. Така, за да може дадена машина да премине към или да използва новата версия, тя трябва да разполага с Trusted Platform Module (TPM) 2.0. Освен това се изискваше съвременен 64-битов процесор с поддръжка за Secure Boot.
Това се оказа сериозна цедка за по-старите компютри, които разбира се нямат подобни функционалности и хардуер. Разбира се от компанията най-вероятно са били наясно със значителното недоволство от страна на потребителите, но това не доведе до намаляване на ограниченията. Напротив, компанията дори засилва рестрикциите с актуализацията Windows 11 24H2.
Потребителите чиито машини досега не отговаряха на условията, но имат желание да използват Windows 11, без изненади, намират начини за това. Един популярен метод включва софтуера Rufus, който може да бъде използван за създаване на дискове с операционната система, които могат да бъдат използвани за зареждане на Windows 11. Rufus заобикаля проверките на Microsoft чрез целенасочена замяна на кода, който се използва за тях и се съдържа във файла appraiserres.dll, с празен файл.
Този конкретен метод обаче не работи с новата актуализация на Windows 11 24H2, което означава, че обновлението не може да се инсталира на по-стари машини. Разработчикът на Rufus, Пийт Бард, обаче има ново решение. Ако искате да актуализирате още сега, можете да отидете в GitHub и да следвате инструкциите, които включват набор от поправки в регистъра. Бъдещите версии на Rufus ще съдържат код, който ще прави това автоматично.
Поне официалният метод за обновяване на системите изглежда непокътнат. Ако компютърът ви използва Secure Boot, UEFI и има TPM 2.0, надграждането до Windows 11 би трябвало да е сравнително безболезнено. Освен това, ако вече имате Windows 11 на компютъра си, не е необходимо да правите нови актуализации за съвместимост, така че системата ви би трябвало да продължи да получава обновления без проблеми.
Изглежда, че Microsoft много иска да направи огромна част от своите потребители нещастни, защото въвеждането на такива строги хардуерни проверки, особено за TPM, просто ненужно затруднява потребителите. Разбира се, TPM и Secure Boot добавят повече защита за устройствата, но не би трябвало нормално функциониращ по-стар хардуер да бъде изключен от получаването на основните актуализации на Windows.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари