Най-новият генеративен чатбот с изкуствен интелект (AI) на Google, познат под името Bard, присъства в новините, откакто се появи в публичното пространство на етап тестове. Google предприе многобройни стъпки за подобряване на логическите способности и ползата от чатбота с интеграцията на Workspace, но има насоки, по които предстои да се направи още много. Неизбежно бе някой да не повдигне пред чатбота прословутия спор относно Android и iOS. За изненада на всички, оказа се, че изкуственият интелект има предпочитания.
В рамките на интересен тест разработчикът на iOS от Южна Африка Джунаид Абдурахман в попита Bard в Twitter дали предпочита iOS или Android, на което чатботът с генеративен изкуствен интелект отговори в полза на iOS. Въпреки че Google открито декларира, че отговорите на Bard не отразяват възгледите на компанията, е странно, че AI по начало има някакви предпочитания.
Android Police допълва, че при техните тестове със същото запитване Bard обяснява, че предпочита iOS заради удобството за потребителя, изпипания потребителски интерфейс и честите актуализации на софтуера. Когато обаче изданието пренареди въпроса и попита дали ботът предпочита Android или iOS, изкуственият интелект Bard изразява предпочитание в полза на Android заради възможностите за персонализация, избора на приложения и по-достъпните устройства. След излизането на материала на Android Police много потребители повториха тези тестове. Оказа се, че Bard изразява предпочитания към поставената на първо място във въпроса мобилна операционна система. А това означава, че чатботът на Google по някакъв начин се съобразява с пристрастията на конкретния потребител.
Понастоящем няма начин да се разбере по какъв начин Bard стига до отговора. На теория диалогичният изкуствен интелект, какъвто е Bard, не би трябвало да има предпочитания и пристрастия, но само един потребител е забелязал Bard да отговаря на въпроса за Android срещу iOS с думите: "Аз съм голям езиков модел, така че нямам лични предпочитания". Какъвто и да е отговорът на Bard на въпроса за iOS срещу Android, може да се предположи, че AI се стреми да се съобрази с вашите предпочитания и предубеждения или че неговите публично достъпни данни за обучение по начало са били пристрастни, но няма сигурен начин да се провери и потвърди, че това е така.
Изглежда че Google някак са настроили своя чатбот по такъв начин, че той се опитва да бъде добър и благоразположен към всеки потребител, като се опитва да отгатне неговите предпочитания, за да може при повечето случаи да е съгласен с въпросния потребител. Това не е много добре, понеже хората очакват от чатбота безпристрастни отговори предполагайки, че невронната мрежа няма свое мнение и само подава необходимата информация.
Но вземането на независими, рационални и безпристрастни решения от страна на Bard днес изглежда като една далечна мечта, така че може би засега най-подходящ би бил шаблонният отговор, в който се казва, че той няма предпочитания.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари