ChatGPT е с нов гласов режим Her-like

Стефан Николов Последна промяна на 01 август 2024 в 20:30 1455 0

ChatGPT е с нов гласов режим Her-like

Снимка Mashable

ChatGPT е с нов гласов режим Her-like

Новият усъвършенстван гласов режим на OpenAI за ChatGPT започва да се разпространява сред засега малък брой потребители, които са се абонирали за ChatGPT Plus. Функцията, която OpenAI показа на събитието за стартиране на GPT-4o през месец май, беше критикувана, че демонстрираният глас звучи съвсем като на Скарлет Йохансон, и по-късно беше отложена от съображения за сигурност.

По време на събитието на OpenAI новият гласов режим изглеждаше значително по-способен от предишния гласов режим на ChatGPT. На сцената служителите на OpenAI можеха да прекъсват и да искат от чатбота да разкаже дадена история по различни начини, а чатботът съвсем спокойно приемаше тези прекъсвания, за да коригира отговорите си. Това наистина е голям напредък.

Режимът за напреднали трябваше да бъде представен във вид на алфа версия в края на месец юни, но OpenAI отложи пускането му с един месец, за да „достигнем нашата високо поставена летва за стартиране и работа“. Като част от това забавяне компанията заяви, че „подобрява способността на модела да открива и отказва определено съдържание“. Представителката на OpenAI Тая Кристиансон казва, че компанията е тествала възможностите на гласовия модел с повече от 100 външни червени екипа (хора, които се опитват да атакуват различните технологии, за да открият слабите им места). Напоследък компанията е подложена на много проверки относно политиките си за безопасност, така че тази пауза може би е била правилният избор. OpenAI също така е „добавила нови филтри, които ще разпознават и блокират определени заявки за генериране на музика или друг аудиоматериал, защитен с авторски права“, каза още Кристиансън.

По време на организираното от OpenAI събитие една от основните критики към новия режим бе колко много гласът на сцената, наречен „Скай“, звучи като този на Скарлет Йохансон, която играеше личност с изкуствен интелект във филма „Тя“. Въпреки че гласът наистина е бил използван в обучението на гласовите възможности на ChatGPT още преди пролетната демонстрация на OpenAI, компанията го е премахнала малко преди Йохансон да разкрие, че е изпратила писма до OpenAI, в които пита как е създаден гласът.

Самата Йохансон твърди, че през септември 2023 г. Алтман я помолил за разрешение да използва гласа ѝ, но тя „след дълъг размисъл и по лични причини отказала предложението“. Тя обаче твърди, че Алтман се е свързал отново с нейния агент два дни преди обявяването на GPT-4o, но представянето на продукта се е състояло, преди дори да успеят да обсъдят предложението.

Актрисата е била шокирана да открие, че гласовият изкуствен интелект, който звучи почти идентично с нейния глас, вече е бил широко достъпен, без нейното съгласие. Кристиансън казва, че новият режим на ChatGPT ще използва само четири предварително зададени гласа, които е създала с помощта на гласови актьори, на които е заплатено за това и добавя:

„Направихме така, че ChatGPT да не може да се представя като гласове на други хора, както на частни лица, така и на публични личности, и ще блокира изходните данни, които се различават от един от тези предварително зададени гласове“.

The Verge допълва, че според Кристиансън OpenAI планира да предостави новия режим на всички потребители на ChatGPT Plus още тази есен.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !