
Samsung беше първият голям производител, който представи сгъваем смартфон. Иновацията при екрана беше неоспорима, но компанията имаше проблеми с дизайна при първите поколения. Конкуренцията запретна ръкави и по отношение на дебелината на устройството излезе с няколко обиколки пред южнокорейският гигант. Затова ни беше трудно да повярваме, че новият Galaxy Z Fold 7 ще се бори за титлата „най-тънък сгъваем смартфон“.
Дни след премиерата му и неговият тест се уверихме, че тя ще бъде доста оспорвана и видна само в лабораторни условия с наличието на специализирана измервателна техника. Защото разликата между Galaxy Z Fold 7 и Magic V5 на Honor е 0.1мм в сгънато положение, а в разгънато е оспорвана и зависи според измерванията. Говорим за такива изменения и части от милиметъра, които обикновения потребител няма да усети или види.
Всичко това идва и с последния флагмански хардуер на пазара, включително и с 200MP основна камера. Проблемът е, че и цената става малко по-солена и се връща на 3999 лева на свободна продажба, колкото беше и при второто поколение Fold-ове.
Сгъваем дизайн с профил на традиционен флагман
Ако оставим настрани конкуренцията и битките за част от милиметъра, Samsung постига и нещо друго – новият им хибриден сгъваем смартфон вече е почти толкова тънък в сгънато положение, колкото е актуалния им флагман. Разликата между двата е половин милиметър. Докато в разгънато, Galaxy Z Fold 7 се усеща повече като корица на книга, отколкото като пълноценно устройство.
Спрямо своя предшественик Galaxy Z Fold 7 е намалил 3.2мм в сгънато състояние, а в разгънато е изгубил 1.4мм. Освен това, той пораства по дължина и височина, което позволява интеграцията на по-големи преден и вътрешен екрани.
Samsung Galaxy Z Fold 7 изглежда точно като своя предшественик, но след отлична диета и доста фитнес. В сгънато положение, смартфонът е изпилил 3.2мм дебелина, а в разгънато – 1.4мм. Както отбелязахме, той вече е съразмерим с Honor Magic V5. Дори е с една идея по-висок – 158мм, което позволява вътрешният екран да се увеличи от 7.6 инча на 8. На фона на всичко това, Galaxy Z Fold 7 също така и отслабва с малко повече от 20 грама и вече тежи само 215 гр.
Вътрешният дисплей е вдигнат на 8 инча LTPO AMOLED с резолюция от 1968x2184 пиксела. Външният ползва същия като технологии панел, също нараства от 6.3 на 6.5 инча и резолюцията е 1080x2520. Двата са с адаптивно опресняване от 120Hz честота.
Освен с намаляването на дебелината на корпуса, Samsung работят и в посока подобряване на здравината му. Рамката е от подсилен алуминий, който носи респектиращото име Advanced Armor. Стъклото на външния екран е с едно от най-новите и здрави на Gorilla Glass – Victus Ceramic 2. Докато задният панел е от по-старата версия Victus 2.
Вътрешният екран продължава да е най-уязвимата част от смартфона, като този път е леко подсилен с титаниев слой. Samsung правят пореден редизайн на пантата, която също е заздравена и с добавени титаниеви пластини. Тя също така позволява да се редуцира видимата сгъвка на екрана в разтворено положение.
Останалите елементи са традиционни за Fold серията. Galaxy Z Fold 7 идва с USB Type-C порт в долната част на едното тяло за зареждане и пренос на данни. От ляво е бутонът за включване и изключване, в който е вграден и сензорът за пръстови отпечатъци. Над него са двете копчета за контролиране на звука.
Задният панел се отличава с минимално гнездо за основните камери, като самите сензори допринасят за по-голямата им изпъкналост. Това контрастира спрямо повечето конкуренти, които освен по-дебели камери, разполагат и със значително по-изразено гнездо за тях, което заема по-голямата горна част от панела.
В стремеж да направят толкова тънък сгъваем смартфон от Samsung са принесли в жертва стилусът S Pen. Той липсва, като причината да го няма е това, че слоят за него удебелява значително екрана. Това е леко разочароваща новина, защото едно от предимствата на Galaxy Z Fold 7 е, че е хибрид между таблет и смартфон, като работата със стилус дава допълнителни предимства.
Хардуер от висок клас и 200MP камера
Samsung Galaxy Z Fold 7 разполага с най-новия чипсет във високия клас на Qualcomm – Snapdragon 8 Elite, изпълнен по 3nm архитектура. При теста той загряваше, но се очаква при пускането му в продажба да има готов ъпдейт, който да коригира този проблем.
Galaxy Z Fold 7 се предлага в конфигурация от 12GB оперативна памет и 256GB или 512GB място за съхранение. Третата версия е с 16GB RAM и 1TB място за съхранение. Батерията остава с капацитет от 4 400 mAh. За този размер Samsung предпочитат да залагат на по-бавното бързо зареждане от 25W.
Galaxy Z Fold 7 се изравнява и по друг показател с актуалния традиционен флагман на Samsung – Galaxy S25 Ultra. Това е замяната на основната камера на сгъваемия модел с 200MP. Резултатите са идентични с тези на Ultra смартфона – сравнително универсални като качество, макар и по-малко специализирани.
Останалите сензори са идентични с тези на миналогодишния сгъваем смартфон на Samsung. Galaxy Z Fold 7 разполага още 10MP телефото с трикратно оптично приближение и 12MP широкоъгълна. На всеки от екраните има вградена по една 10MP селфи камера. Samsung изоставя идеята за камера вградена под вътрешния дисплей, тъй като нейният размер пада до 4MP.
Лидерство в AI
Втория важен аспект на един сгъваем смартфон е софтуерът. Samsung имат традиция в разработването на такъв за няколко екрана и съответно се справят доста добре. Преминаването от един към втори е плавно и лесно, докато големият 8-инчов дава доста повече контекст при редица менюта и действия. Работа с две снимки едновременно или в полуотворено състояние, Galaxy Z Fold 7 се справя отлично.
Самият софтуер е базиран на интерфейса на Samsung One UI, който заляга на новия Android 16. Технологичният гигант обещава софтуерна поддръжка от седем години, което на теория позволява Galaxy Z Fold 7 да се ползва много напред.
Друг момент е лидерството на Samsung в изкуствения интелект (AI). То е постигнато, както със собствени интеграции, така и с тясното сътрудничество с Google. Galaxy Z Fold 7 позволява изтриване на елементи от снимките, както и предложения за това кои детайли да отпаднат. Друга полезна опция е редактирането на звукови файлове, като се премахват странични шумове, които пречат. Последният елемент е Gemini Live, това е подсилен гласов асистент на Google, който позволява да се работи с него в редица приложения и то между няколко такива.
Партньорството между Samsung и Google превръща флагманските смартфони на южнокорейския производител едни от водещите на пазара по отношение на генеративен AI.
Новият Galaxy Z Fold 7 определено прави няколко смели стъпки напред и затвърждава тезата, че сгъваемите смартфони отдавна не са експериментални устройства. Вместо това, те вече са добре разработени и сравнително пазарно издържани за масова употреба. Единствената по-голяма спирачка за момента е цената. Която при Galaxy Z Fold 7 леко се повишава спрямо миналата година.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари