
Intel е далеч от славните си дни, когато беше безапелационен лидер на пазара на централни процесори. Сега компанията се бори за съществуването си и по всичко личи, че ще се раздели с част от бизнеса си. А именно мрежата си от заводи за производство на чипове.
Слуховете за подобни планове датират от няколко месеца, а вече стават все по-сериозни. Според информация на Reuters от четири различни източника, TSMC е предложила на Nvidia, AMD и Broadcom заедно да създадат общо дружество, което да поеме контрол над заводите на Intel.
Предложението предвижда тайванската компания (TSMC) да извършва цялата оперативна дейност по работата и поддръжката на заводите, но ще притежава не повече от 50% от дружеството. Qualcomm също е получила оферта да се включи в идеята. Амбицията на TSMC е, че по този начин американските власти ще са спокойни, че по-голямата част от контрола над заводите на Intel, ще остане местни компании. А фабриките за чипове са със статут на критични за националната сигурност и съответно собствеността им е обект на по-специални процедури и изисквания.
Разговорите са в ранна фаза и са следствие на предложение от администрацията на американския президент Доналд Тръмп към TSMC да помогне за спасяването на заводите. TSMC в момента е водещият производител на чипове в света и се ползва с доверие сред западните страни. Тайванската компания се е съобразила с исканията на Тръмп и затова предлага общо дружество, в което да притежава не повече от 50%, а другата част да е разпределена между партньори. Каквато и да бъде окончателната сделка, тя ще трябва да премине през одобрението на американските власти и да получи разрешение и от Белия дом. Тръмп е категоричен, че Intel или заводите ѝ не трябва да стават собственост на чужда компания или такава да има мажоритарен дял.
Засега нито една от споменатите компании, както и институциите, не са коментирали темата. През 2024 г. Intel записа нетна загуба от 18,8 млрд. долара, а стойността на акциите ѝ се срина с над 50%. Това е първата нетна загуба на компанията от 1986 г. насам и показва в колко лошо състояние е тя. Към 31 декември 2024 г. стойността на отдела ѝ за производство, заедно със заводите и оборудването, се оценява на 108 млрд. долара.
Няколко компании вече са изразили интерес да купят части от Intel, но засега американският производител ги отклонява. Qualcomm също е била сред тях, но вече се е отказала да купува части или цялата Intel, не е ясно дали би участвала в общо дружество.
Според други източници на Reuters, Nvidia и Broadcom са започнали производствени тестове с Intel, за да използват нейния производствен процес 18А. AMD също проучва такива възможности. Това обаче е отделна процедура и няма общо с потенциалното придобиване на самите заводи, а само лицензиране на технологията, което също може да е добър източник на ценни за Intel доходи.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари