Напрежението между САЩ и Китай продължава да нараства, като това е процес, който обхваща вече доста години. Сега отиващата си администрация на президента Джо Байдън обяви нови мерки за контрол на износа, като може би най-същественото от тях е ограничаването на износа за Китай на чипове с високоскоростна памет (HBM), използвани в приложенията за изкуствен интелект.
Целта е възпрепятстване на достъпа на Китай до допълнителни инструмента за производство на чипове и софтуерни инструменти, както и до оборудване за производство на чипове, с произход в страни като Сингапур и Малайзия. Освен това близо две дузини китайски компании за полупроводници ще бъдат добавени към забранителните списъци, ограничаващ достъпа им до американски технологии. Сред тях са много компании, от които зависи Huawei Technologies, една от най-големите мишени на американския експортен контрол от години.
За да може някоя от тези компании да получи доставки на ограничени американски технологии, тя трябва да поиска лиценз, който САЩ рядко издават. Сега, ако в чуждестранен продукт има дори един-единствен чип, произведен в САЩ, той ще бъде подложен на ограничения.
Според анализатори обаче тези ограничения потенциално ще навредят на САЩ. Сред американските компании, които най-вероятно ще бъдат засегнати от експортния контрол, са Lam Research, KLA и Applied Materials, неамерикански компании в съюзнически държави вероятно също ще бъдат засегнати, като например холандския производител на оборудване ASM International. Повод за безпокойство има и южнокорейската Samsung, която вероятно е единствената компания, засегната от новите ограничения за паметта, използвана в чиповете за изкуствен интелект, тъй като 30% от продажбите ѝ на HBM чипове са за Китай.
Крайната цел на САЩ е да ограничи развитието на вътрешната система за производство на полупроводници в Китай с цел модернизиране на армията. Според анализаторите през изминалите месеци Китай е имал достатъчно време да натрупа запаси от ограничените сега технологии. Поради този и други предполагаеми недостатъци не е ясно доколко ефективни ще бъдат последните опити на Байдън да блокира достъпа на Китай до най-новите американски технологии.
Има и опасения, че все още остават вратички, от които китайските компании могат да се възползват. Редица анализатори посочват, че мерките са по-слаби от необходимото. На фона на това Китай постоянно се противопоставя на американския контрол върху износа, определяйки го като неправомерни ограничения, за които се твърди, че далеч надхвърлят защитата на интересите на националната сигурност на САЩ и нарушават международните търговски закони.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари