САЩ ще наложи мита на технологиите, но само след месеца-два

Стефан Николов Последна промяна на 15 април 2025 в 19:45 137 0

САЩ ще наложени мита на технологиите, но само след месеца-два

Снимка White House

САЩ ще наложени мита на технологиите, но само след месеца-два

Президентът Доналд Тръмп обеща, че ще продължи да налага мита върху телефоните, компютрите и популярната потребителска електроника, омаловажавайки освобождаването от митата през уикенда като процедурна стъпка в цялостния му стремеж да промени търговията в САЩ.

Отсрочката от късния петък, която освобождава редица популярни електронни продукти от гигантските 125% мита за Китай и 10% фиксирана ставка за целия свят, е временна и е част от дългогодишния план за прилагане на по-различна и по-специфична такса за сектора.

И така, обявената миналия петък отмяна на увеличените мита върху вноса на смартфони, лаптопи, компютърни компоненти и друга електроника в САЩ се оказа временна мярка, тъй като Белият дом планира да ги включи в категорията на полупроводниците, за които се очаква да бъде въведено отделно мито. Това беше обявено в неделя от министъра на търговията на САЩ Хауърд Лутник в предаването This Week на ABC News.

„Всички тези продукти ще попаднат в категорията на полупроводниците и те ще имат специално мито, за да се уверим, че производството на тези продукти е върнато обратно (в САЩ)“, казва Лутник. - Не можем да разчитаме на Китай за основните стоки, от които се нуждаем“.

Както отбелязва агенция Bloomberg, коментарите на министъра свидетелстват за това, че освобождаванията, публикувани в документа на Митническата и гранична защита на САЩ в петък вечерта, са направени с цел тези продукти евентуално да бъдат преместени в друга категория в рамките на облагаемите мита, които президентът на САЩ Доналд Тръмп отдавна обещава за полупроводниците, а не за да се намалят митата за неопределено време.

Въпреки това отмяната на увеличените мита беше временна победа и глътка кислород за Apple и редица други компании, които почти изцяло зависят от китайското производство. Китайското правителство приветства този ход и призова Тръмп да продължи да работи по въпроса.

„Това е малка стъпка от страна на САЩ, за да поправят грешките си от налагането на едностранни „реципрочни мита“,“ заяви китайското министерство на търговията в изявление, публикувано в неговия официален акаунт във WeChat в самия край на миналата седмица. Министерството призова САЩ да „направят голяма крачка за пълното преустановяване на неправомерните действия и да се върнат към правилния път на разрешаване на различията чрез равноправен диалог, основан на взаимно уважение“.

Но Лутник, както и другите представители на администрацията на Доналд Тръмп, заявиха в неделя, че това е само пауза преди преминаването към други мита, които вероятно все пак ще бъдат по-ниски от 125-процентната ставка за Китай, определена от Тръмп миналата седмица.

Белият дом отдавна заявява, че няма да прилага мита по държави - 125% за Китай и 10% за повечето други страни - за сектори, на които ще бъдат определени собствени специални мита. Тръмп вече наложи секторни мита върху вноса на стомана, алуминий и автомобили, както и мита върху автомобилните части и медта. Той обяви и плановете си да наложи още мита върху полупроводниковите чипове, фармацевтичните продукти, дървения материал и евентуално върху критично важните минерали.

Лутник заяви, че митата върху полупроводниците ще влязат в сила до месец-два. Той също така заяви, че съответното уведомление за полупроводниците ще бъде публикувано във федералния регистър тази седмица, но не пожела да навлезе в подробности.
Все още не е ясно какво мито ще наложи администрацията на Тръмп върху полупроводниците - за другите браншове то е в размер на 25%.

    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !