
OpenAI започна съществуването си като неправителствена организация, която не се стреми към печалби. Това обаче се променя с последния рунд на финансиране, съобщава Axios. Компанията привлече 6.6 млрд. долара, което е най-големият единичен рунд в историята. С него OpenAI е оценена на 157 млрд. долара.
Парите са осигурени от голяма група водещи инвеститори. Сред тях са Nvidia, Microsoft, SoftBank и др. Участват и големи инвеститори като Thrive Capital, Tiger Global, MGX и други. Предварителните слухове сочеха, че и Apple води разговори и иска да се включи в инвестицията. Оказва се, че все пак компанията е решила да не участва.
Според източниците на Axios инвестицията е предизвикала сътресения в OpenAI. Преди дни главният технически директор Мира Мурати, както и двама водещи експерти на компанията напуснаха. Неофициално се твърди, че причината е в разногласия за вътрешната култура и посока на компанията. Вътрешните спорове, че OpenAI поставя сигурността на заден план за сметка на печалбите продължават.
Официално OpenAI казва, че ще използва финансирането, за да затвърди водещата си роля в сегмента. Компанията ще увеличи и хардуерния капацитет, както и ще „продължи да създава инструменти, които да помагат на хората да решават трудни проблеми“.
Според източници на Financial Times, OpenAI има по-големи цели от това. Те твърдят, че компанията е поискала от инвеститорите в последния рунд да не финансират конкурентни стартъпи като Anthropic, xAI и др. Това искане е изложено още по време на преговорите и е било придружено с очакване за ексклузивно финансиране.
Компанията е използва за аргумент факта, че е имало много голям брой желаещи да инвестират. Съответно е казала, че може да даде слот, но „искаме да участвате по значим начин в бизнеса ни и не може да помагате на нашите конкуренти“, твърди източник с пряко участие в преговорите.
Остава неясно дали инвеститорите са се съгласили на това условие. Някои от тях, като Microsoft например, вече са финансирали и други компании в тази сфера. Подобно искане преди години направи и Uber. Тогава компанията беше критикувана, че по този начин иска да „държи всички карти“ и да попречи на конкуренцията още в зародиш. Съответно се създава и риск за изкривяване на пазара.
OpenAI не е коментирала твърденията за екслузивност. Тя пише в блога си, че ще продължи да работи с „ключови партньори, включително американското и съюзнически правителства, за да отключим пълния потенциал на технологията“.
Междувременно и изпълнителният директор Сам Алтман беше критикуван, че планира да вземе 7% дял от новата структура на OpenAI, когато тя стане корпорация. Това ще е равно на над 10 млрд. долара, но Алтман отхвърли твърденията, като ги нарече „откачени“ по време на среща със служителите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари