Google беше призната за виновна за нелегален монопол

Стоян Ненов Последна промяна на 06 август 2024 в 11:33 736 0

Google беше призната за виновна за нелегален монопол

Снимка Sarah Blocksidge/Pexels

Google беше призната за виновна за нелегален монопол

Американски съд призна Google за виновна по две от три обвинения за нелегален монопол, съобщава БиБиСи. Делото беше заведено от американския Департамент по правосъдие през 2020 г., като започна по същество миналата година.

То е едно от няколко дела срещу ИТ гигантите, като през септември предстои да започне и още един процес срещу Google с обвинение за монопол при технологиите за онлайн реклами. Настоящето дело е с три основни обвинения. Google бе призната за виновна от съдията Амит Мехта по две от тях: нелегален монопол при интернет търсачките и монопол при общите текстови реклами. Съдия Мехта отхвърля обвинението за монопол при общите реклами при търсачките и обвиненията на Департамента, че Google се е опитвала да унищожи или укрие доказателства.

ИТ гигантът губи най-важното обвинение за монопола при търсачките. При това не е успял да убеди съдията с нито един от аргументите си. Напротив, те допълнително са го убедили, че монопол има и той е поддържан целенасочено, което е по-големият проблем за компанията.

„Google е монополист и се държи като такъв, за да запази монопола си. Той нарушава Секция 2 на Закона на Шърман… Безразличието на Google не е изненадващо. През 2020 г. Google е провела проучване, което е показало, че компанията няма да загуби приходи от търсачката си, ако значително влоши качеството ѝ. Точно както властта да вдигаш цените „когато имаш желание“ е доказателство за монопол, така е и с възможността да влошаваш качеството на продукта, без да се притесняваш, че ще загубиш клиенти“, пише съдия Мехта.

Според него има и достатъчно доказателства, макар и индиректни, които подкрепят обвинението. Мотивите на съдията са 277 страници, като в тях се посочват и сделките за ексклузивност, които Google сключва с други компании, включително Apple. Съдията посочва, че чрез тези сделки Google плаща милиарди, за да си гарантира, че търсачката ѝ ще бъде активирана по подразбиране в смартфони и интернет браузъри. В някои региони като Европейския съюз въпросът е решен чрез закон, който задължава платформите да показват на потребителите избор от различни браузъри и търсачки. Но това изискване не е валидно навсякъде.

Alphabet, компанията, която обединява бизнесите на Google, обяви, че ще обжалва решението. В свое становище, компанията казва: „Решението на съда признава, че Google предлага най-добрата търсачка, но заключва, че нямаме право да я направим лесно достъпна. Оценяваме откритието на съда, че нашата търсачка е спечелила доверието на стотици милиони хора всеки ден и от много време е най-популярната, особено на мобилни устройства… Google продължава да инвестира в иновации в търсенето… Apple и Mozilla правят проверки на качеството на търсачката на Google спрямо това на конкурентите и винаги откриват, че Google е по-добра“, допълва интернет гигантът.

Засега няма определено наказание за компанията. Такова ще се обсъжда в последствие, ако загуби и обжалването. Оригиналното искане на Департамента е измисляне на мерки, които да намалят влиянието на Google. Някои политици-демократи предлагаха разцепване на компанията на няколко части - тази с интернет търсачката и на тази с онлайн рекламата. За момента това обаче е доста крайно решение, а в момента сме едва в първите стъпки по делата на САЩ срещу Google за монопол.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !