Google е компания, която от години полага огромни усилия да намали вредните емисии, които отделя. Тя има за цел до 2030 г. да е въглеродно неутрална, но последният ѝ доклад за екологична устойчивост повдига съмнения дали ще успее да я изпълни, съобщава Ars technica.
Според собствения анализ на Google, за последните пет години компанията е увеличила парниковите си емисии с 48%. Основната причина е изграждането на все повече и по-мощни центрове за данни, които се използва за захранване на изкуствения интелект (AI) на компанията. AI алгоритмите са известни с голямата си консумация на ресурси, която вече се отразява доста сериозно и на екологичните планове на компаниите.
Google отбелязва, че през 2023 г. компанията е отделила 14.3 млн. тона въглероден диоксид. Това е с 48% повече спрямо отправната точка през 2019 г. и с 13% възход в сравнение с 2022 г. ИТ гигантът споделя, че е сериозно предизвикателство да намали емисиите и продължава да инвестира в усилия за това, но същевременно трябва да развива и технологии като AI. Компанията допълва, че предвиждането на влиянието на AI върху екологията и емисиите се е оказало много сложно.
Въпреки това Google уверява, че не се отказва от целта си да е въглеродно неутрална през 2030 г. Главният директор по устойчивост Кейт Бранд коментира, че компанията съзнава, че срокът е „изключително амбициозен“, но ще положи максимум усилия да изпълни поетия ангажимент. Преди това ще има период на възход на вредните емисии, казва Бранд.
И все пак AI, макар да генерира по-голям въглероден отпечатък, ще помогне и за намаляването му. Бранд коментира, че Google вижда „великолепна възможност за климатични решения, които са реализирани от AI“, но не навлиза в подробности какви са те и дали вече се работи по такива, или са само идеи. Засега едно от основните решения на Google е сключването на сделки за доставка на зелена енергия.
По-детайлно разглеждане на доклада показва, че основната част от вредните емисии, които Google генерира, са от веригата за доставки – 75% от всички. Те са се повишили с 8%, като компанията прогнозира, че растежът ще продължи в близко бъдеще. Причината е усиленото изграждане на центрове на данни и инфраструктура за AI системи.
Останалите 25% от емисиите на Google са генерирани от консумацията на електричество, предимно от дейта центрове. Тук ръстът е по-сериозен – 37% на годишна база и показва значително по-голямото потребление на ресурси от AI алгоритмите. Амбицията на ИТ гиганта е да има пълна въглеродна неутралност, т.е. всичките му дейности, включително от доставчици, да са екологични. Постигането на целта е трудна, защото през 2023 г. са отпаднали някои проекти за зелена енергия, които са били в плановете на компанията да ги използва. Резултатът е недостиг на такива източници, което в комбинация с увеличаването на консумацията, води и до големия ръст на вредните емисии.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари