Стартъпът Gama подготвя тестовете на космически кораб със слънчеви платна

Offnews Последна промяна на 23 март 2022 в 11:07 421 0

gama-solar-sail

Аерокосмическата компания Gama с централен офис в Париж възнамерява да опрости пътешествията между звездите с помощта на платно, улавящо слънчевите фотони. Стартиращата компания разработва космически кораб със слънчеви платна, които използват светлината като източник на енергия. Стартъпът получи финансиране в размер на 2,2 милиона щ. долара и сключи договор със SpaceX за извеждане в орбита на демонстрационния прототип. Първите тестове са обявени за месец октомври тази година.

За разлика от многобройните други подобни проекти, Gama се опитва да направи космически кораб, който е способен на бързи маневри, както и много бързо да сгъва и разгъва слънчевите платна. Нещо повече, управлението на слънчевите платна става чрез въртенето на сателита под тях и по-точно чрез неговата центробежна сила. По този начин е намалено теглото на цялата конструкция и става възможно използването на слънчеви платна с много голяма площ.

Gama използва нова технология за създаването на слънчевите платна. Това е една голяма отразяваща светлината повърхност, направена от BoPET - биаксиално ориентиран полиетилен терефталат. Именно този материал ще се използва за създаването на необходимото фотонно налягане. Въпреки че самите фотони нямат тегло, те се движат със скоростта на светлината и могат да се използват като източник на кинетична енергия подобно на вятъра в обикновените платна.

Първото слънчево платно на стартъпа с площ 73,3 квадратни метра ще бъде разгънато с помощта на сателита 6U CubeSat на височина 550 км от повърхността на Земята. SpaceX трябва да изведе този сателит в космоса през месец октомври тази година.

 

Виж още за:
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !