Учени от Националния институт за стандарти и технологии (NIST) създадоха първите по рода си синтетични бактерии, които растат и се размножава като едноклетъчните организми в природата.
Бактериите JCVI всъщност са разработени още през 2010 година. От тогава те непрекъснато се подобряват чрез добавяне и премахване на гени.
„Искаме да разберем основните правила за създаването на живота“ - споделя клетъчният инженер Елизабет Стрихалски, която се надява синтетичните бактерии да помогнат за това.
Първоначалната цел на учените от NIST е била да се създаде бактерия с възможно най-малкия генетичен код. Но в крайна сметка се е наложило въвеждането на 19 нови гена в ДНК на JVCI, за да започне клетъчната репродукция да работи правилно.
Главният проблем е, че учените всъщност не разбират напълно какво правят всички гени, които са въвели в ДНК на бактерията. Ето защо, въпреки че бактериите се възпроизвеждат както трябва, те все пак трябва да направят крачка назад, за да разберат как всъщност са го постигнали.
"Нашата цел е да знаем функцията на всеки ген, за да можем да направим пълен модел за това как работи клетката" - посочва изследователят Джеймс Пелетие от Масачузетския технологичен институт (MIT), който е и съавтор на изследването.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари