По грешен път ли вървим в създаването на човекоподобен AI

Стоян Ненов Последна промяна на 01 април 2025 в 19:10 231 0

По грешен път ли вървим в създаването на човекоподобен AI

Снимка Tara Winstead/Pexels

По грешен път ли вървим в създаването на човекоподобен AI

ИТ индустрията влага стотици милиарди долари в разработката на изкуствен интелект и е в трескава надпревара кой първи ще създаде алгоритъм (или платформа от алгоритми), който ще конкурира и дори ще надмине човека по интелект и аналитични умения. В зависимост от компанията и експерта, така желаният AGI (Общ изкуствен интелект) може да стане реалност след две, пет или 10 години.

Но не всички мислят така. Според мащабен анализ на Асоциацията за развитие на изкуствен интелект (AAAI) има вероятност всъщност браншът да е поел по грешния път по отношение на развиването на AGI, съобщава Gizmodo. Докладът със звучното и дълго име: „Президентски панел за бъдещето на AI разработките през 2025 г.“ е изготвен от 24 експерти в AI сферата, в различни сектори – от инфраструктурата, през техническите предизвикателства до социалните аспекти на AI технологията върху обществото и икономиката, заедно с допитване до 475 респонденти.

Той е разделен на секции, като една от тях е „Гледните точки на AI спрямо реалността“. В нея се споменава петстепенният цикъл на ентусиазма, който Gartner описа през ноември 2024 г. за генеративния AI, че вече е преминал своя пик и започва отрезвяване. И 79% от респондентите в проучването казват, че настоящите възгледи на хората за възможностите на AI не съвпадат с реалните способности, проучване и разработка на технологията. 90% казват, че това разминаване пречи на проучванията на AI, а 74% от тях смятат, че посоките, в които AI развитието върви, се определят от ентусиазма.

Според Родни Брукс, професор по компютърни науки в Масачузетския технологичен институт, голяма част от обществения дебат по отношение на AI приема нивото на ентусиазма и хиперболата за точно определение. 76% от репондентите смятат, че просто мащабиране на сегашните усилия в разработка на AI няма да са достатъчни за достигане на AGI.

Експертите приоритизират безопасността, в комбинация с етичното управление, споделяне на постиженията и постепенни иновации, за съвместно и отговорно развиване на AGI, а не всичко това да бъде състезание. Въпреки това, реалността е малко по-различна и се вижда надпревара, както и че не се върви по най-оптималната траектория за развитие на AGI.

Факт е, че за последните 5 години AI се разви много и постигна значителен напредък. Преди „петилетка“ дори не можеше да се говори за AI ботове, с които да може да се разговаря така, както днес, а познанията им бяха строго ограничени. Факт е, че и в момента те допускат много фактологични грешки, но методите за обучение се усъвършенстват все повече и прецизността тепърва ще се увеличава.

Според Хенри Коуц, експерт по компютърни науки в Университета на Вирджиния, следващата стъпка в подобряване на доверието към AI е замяната на индивидуалните AI агенти с „екипи“ от AI агенти, които проверяват фактите един на друг и се държат отговорни в честността едни пред други. Според Коуц, както обществото, така и експертите, подценяват качеството на най-добрите AI системи и мнението им е около година-две назад спрямо реалните умения на технологията.

    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !