
Ръководителят на отдела за квантов изкуствен интелект на Google Хартмут Невен прогнозира, че до пет години ще бъдат реализирани първите търговски приложения на квантовите изчисления на компанията. Според него, те могат да се използват за изграждане на батерии за електрически автомобили, създаване на нови лекарства, както и за разработването на нови енергийни източници.
Изявлението на ръководителя на Google Quantum AI идва на фона на всеобщата несигурност кога ще се случи подобен пробив. Докато някои експерти смятат, че практическите приложения на квантовите компютри могат да бъдат реализирани в рамките на следващите няколко години, други предвиждат поне две десетилетия работа, преди те да станат търговски приложими.
През януари главният изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг предположи, че квантовите изчисления са на поне 20 години от масовото им приложение. Това обаче не съответства на прогнозите на съоснователя на Microsoft и бивш главен изпълнителен директор Бил Гейтс за комерсиализацията на технологията. Въпреки че признава възможността за непредвидени пречки, Гейтс смята, че практическите квантови изчисления могат да се появят през следващите от три до пет години.
Квантовите компютри са предмет на изследвания вече няколко десетилетия, като учените прогнозират създаването на машини, значително по-мощни от съвременните компютри. За разлика от традиционните компютри, които обработват информация чрез битове (единици и нули), квантовите компютри използват "кюбити" и квантовомеханични феномени като суперпозиция. Това позволява едновременното обработване на множество стойности и значително увеличава изчислителната им мощност.
Теоретично, тези фундаментални свойства на квантовите компютри им позволяват да извършват определени изчисления много по-бързо от класическите системи. С тези си възможности те биха могли да разбият алгоритмите за криптиране, които са в основата на сигурността на онлайн транзакциите и комуникациите. Квантовите компютри биха могли също да увеличат мощността на системите за изкуствен интелект, като използват свойствата на квантовите битове, за да се справят с интензивни изчислителни задачи, които са извън обсега на традиционните компютри.
В края на миналата година технологичният гигант Google, който се занимава с квантови изчисления от 2012 г. насам, обяви значителен напредък в областта на квантовите чипове Willow. Пробив, който според учените позволява решаването за минути на проблем, който би отнел на традиционен компютър време, надхвърлящо възрастта на Вселената.
Най-новият напредък на компанията, публикуван в списание Nature, очертава нов подход към квантовата симулация и отбелязва още една стъпка към реализацията на амбициозната ѝ цел за търговски приложения на квантовите компютри в рамките на пет години.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари