
Във Вашингтон започна съдебното дело между американското правителство в лицето на Федералната комисия по търговия (FTC) и ИТ гиганта Meta. Обвинението на FTC е, че през годините Meta си е изградила нелегален монопол чрез изкупуването на компании, които смята за потенциални конкуренти, съобщава БиБиСи.
Според FTC Meta е „решила, че да се конкурира е твърде сложно и е по-лесно да си купи конкурентите“. ИТ гигантът очаквано оспорва обвиненията и твърди, че те са базирани на погрешни заключения.
Делото е с голям залог, защото FTC иска максимални наказания за Meta, включително потенциалното разделяне на Instagram и WhatsApp от ИТ гиганта. В подобна ситуация е и Google в момента, която може да загуби браузъра Chrome.
Залогът на Meta е още по-голям, защото Instagram и WhatsApp се използват съответно от над 2 млрд. и над 2,95 млрд. души месечно. Макар и да са безплатни – аргумент, който е в основната защита на Meta, услугите са сериозни източници на доходи от реклами.
Един от първите разпитани беше основателят на Facebook (днес Meta) Марк Зукърбърг. Той трябваше да отговаря на множество въпроси, както и да обясни изказванията си в имейли в годините назад, които са обсъждали нарастването на популярността съответно на Instagram и WhatsApp и рисковете, които представляват за тогава Facebook.
Обвинението твърди, че и в двата случая Зукърбърг е подходил еднакво. Първо е набелязал потенциалните конкуренти, преценил е, че те могат да се превърнат в социални мрежи, които да копират функции от Facebook и да застрашат компанията му. Цитирани са и имейли, в които Зукърбърг пише, че е по-добре просто да се платят повече пари за тези компании, отколкото Facebook да се конкурира тях и че е важно те да бъдат „неутрализирани“. А също така, че е предложил Instagram да бъде купен, но да не бъде развиван.
Разбира се, Meta не вижда нещата така. Според Зукърбърг това са били само предварителни дискусии и действията на Facebook след придобиването им показват съвсем друга реалност. Адвокатите на Meta също подчертават, че практиката на придобиване на компании и на развиването им е съвсем нормална и напълно законна.
Те изтъкват факта, че след придобиването им, Instagram и WhatsApp са се развили значително – увеличили са потребителите си, получили са множество нови функции и възможности. WhatsApp дори стана напълно безплатна и премахна абонаментите си.
Meta оспорва и обвиненията, че държи монопол над социалните мрежи за лично ползване. Компанията посочва, че има много други конкуренти, като TikTok, X, YouTube, iMessage и т.н. ИТ гигантът ще има около осем седмици, за да представи доказателствата в своя защита. FTC пък ще се опита да ги оспори и да докаже, че Meta е злоупотребила с позицията си. Комисията например оспорва и твърдението, че TikTok и YouTube попадат в категорията социални мрежи, които се използват от хората за връзка със семейството и приятелите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари