Новият папа Лъв XIV е избрал името си защото вижда AI като заплаха

Стоян Ненов Последна промяна на 13 май 2025 в 17:12 490 0

Новият папа Лъв XIV е избрал името си защото вижда AI като заплаха

Снимка Vatican Media

Новият папа Лъв XIV е избрал името си защото вижда AI като заплаха

По-малко от седмица след избирането си за нов водач на римокатолическата църква, новият папа Лъв XIV вече е търсен за мнението му по най-актуалните теми във всички аспекти на света. Това включва и модерните технологии и в частност стремоглавото развитие на изкуствения интелект (AI). Оказва се, че технологията е в мислите на новия папа от самото начало и дори е повлияла в избора му на новото му канонично име, съобщава Ars technica.

Самият той е споделил този факт по време на първото си обръщение към кардиналите. Вдъхновението е дошло от неговия предшественик Папа Франциск, който не криеше притесненията си по отношение на навлизането на технологиите във все повече аспекти на човешкия живот. „Усещам, че съм призван да следвам същия път и затова избрах името Лъв XIV. Има малко по-различни причини, защото папа Лъв XIII, в неговия исторически Encyclical Rerum Novarum, обърна внимание на социалния въпрос в контекста на първата индустриална революция“, казва новият папа.

И допълва, че развитието на изкуствения интелект е „друга индустриална революция“. Според него изкуственият интелект има своите рискове и те не трябва да бъдат подценявани. „Църквата предлага на всички съкровищната на своите учения в отговор на още една индустриална революция и на развитията в сферата на изкуствения интелект, които представляват нови предизвикателства за защитата на човешкото достойнство, правосъдието и труда“, допълва папа Лъв XIV.

Изглежда той се опасява AI да не навреди на обществото. Рискове, които притесняваха и папа Франциск. През януари т.г. той обяви, че „както всеки продукт на човешката изобретателност, AI може да бъде насочен към положителни или негативни последици“.

Ако бъде първото, то тогава AI трябва да бъде използван по начини, които уважават човешкото достойнство, грижат се за благополучието на индивида и на обществата и помагат на поминъка, казва папа Франциск. „Както във всички сфери, в които човекът трябва да взима решения, сянката на злото също витае и тук. Човешката свобода позволява да се определи какво е грешното, като моралната оценка на тази технология ще трябва да вземе предвид как тя бива използвана“, допълва той.

Папа Лъв XIV изглежда ще разгледа казуса още по-задълбочено. Споменатия от него адрес на папа Лъв XIII е директен коментар по преобръщането на трудовия пазар заради Индустриалната революция. Тя генерира безпрецедентни богатства и производствен капацитет, но и взе сериозни човешка цена. В нея попада претоварената работна класа, тежките условия на труд, 16-часовите работни дни, детски труд, опасни машини и ниско заплащане.

Адресът на папа Лъв XIII от 1891 г. критикува както капитализма, така и социализма, че не трябва да бъдат оставяни без контрол. Тогава той предложи католическа социална доктрина, която да защитава работниците и правата им да формират профсъюзи, да получават адекватно заплащане и да почиват в неделите. Той казва още, че трудът е достойнство и работодателите имат морални задължения към служителите си. Документът се превръща в основа за католиците в десетилетията след това и вдъхновява трудови организации и съюзи по света.

Изглежда, че и папа Лъв XIV ще работи в такава посока. Той не е заявил, че подготвя собствен документ с предложения какво да се прави с AI революцията, но след като пряко споменава защо се е вдъхновил да избере това име, няма да е изненада, ако в обозримо бъдеще това се случи.

    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !