Китай вече е лидер по въвеждане на генеративен изкуствен интелект

Павлин Луканов Последна промяна на 12 юли 2024 в 20:54 492 0

Китай вече е лидер по въвеждане на генеративен изкуствен интелект

Снимка Copilot/Dall E AI Image

Китай вече е лидер по въвеждане на генеративен изкуствен интелект

Генеративният изкуствен интелект се развива с експлозивна скорост през последната година, като много компании имат интереси в тази сфера. Тук обаче апетити имат и някои държави, което е съвсем нормално, имайки предвид възможните приложения на технологията.

Сега нови данни сочат, че Китай вече е водеща по отношение на въвеждането на генеративен изкуствен интелект. Информацията е от проучване, което показва усилията полагани от страната в сферата на технологиите, които приковаха общественото внимание към края на 2022 г. с появата на ChatGPT.

Конкретното проучване обхваща 1600 служители на ръководни позиции в различни сектори в световен мащаб. То е проведено от американската компания за AI и аналитичен софтуер SAS и Coleman Parkes Research. В него 83% от респондентите от Китай споделят, че са използвали генеративна технология с AI. Това е повече спрямо 16 други страни и региони, които са в проучването, включително и САЩ, като там 65% от анкетираните разкриват, че са възприели технологията. Средната стойност в световен мащаб е 54%. В проучването са включени отраслите банково дело, застраховане, здравеопазване, телекомуникации, производство, търговия на дребно и енергетика.

Резултатите подчертават бързия напредък на Китай в областта на генеративния изкуствен интелект, който набра скорост, след като подкрепената от Microsoft OpenAI пусна ChatGPT през ноември 2022 г., което накара много китайски компании да пуснат свои собствени варианти.

Миналата седмица доклад на Световната организация за интелектуална собственост към ООН показа, че Китай води в надпреварата за патенти на генеративния изкуствен интелект, като е подал над 38 000 заявки между 2014 г. и 2023 г. срещу 6 276 заявки, подадени от Съединените щати за същия период.

Докато много водещи международни доставчици на услуги за генеративен ИИ, включително OpenAI, са изправени пред ограничения в Китай, страната е развила стабилна вътрешна индустрия с предложения от технологични гиганти като ByteDance до стартиращи компании като Zhipu. Очаква се приемането на генеративния AI от компаниите в Китай да се ускори, тъй като ценовата война вероятно ще доведе до по-нататъшно намаляване на разходите.

В доклада на SAS се казва също, че Китай е начело в света по отношение на непрекъснатия автоматизиран мониторинг (CAM). Тази технология може да събира и анализира огромни количества данни за дейностите, поведението и комуникациите на потребителите, което може да доведе до нарушаване на неприкосновеността на личния живот, тъй като те не са наясно с обхвата на събираните данни и начина на тяхното използване, каза Удо Сглаво, вицепрезидент по приложен AI и моделиране в SAS.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !