И Microsoft се сдоби с антимонополно обвинение от ЕК

Стоян Ненов Последна промяна на 26 юни 2024 в 16:58 435 0

И Microsoft се сдоби с антимонополно обвинение от ЕК

Снимка Ed Hardie/Unsplash

И Microsoft се сдоби с антимонополно обвинение от ЕК

Европейската комисия (ЕК) е изпратила на Microsoft своето предварително становище, че софтуерният гигант нарушава антимонополните правила на ЕС. Поводът е начинът, по който компанията е обвързала приложението Teams със софтуерните пакети Office 365 и Microsoft 365.

Според предварителните заключения на ЕК, Microsoft „е доминантна в световен мащаб“ компания на пазара на „софтуер-като-услуга“ (SaaS) за продуктивност и бизнес клиенти. Комисията смята, че „поне от април 2019 г.“ насам Microsoft е обвързвала Teams с други SaaS предложения, като по този начин ограничава конкуренцията в сегмента на Teams и го е направила, за да защити пазарната си позиция.

ЕК е притеснена, че чрез действията си Microsoft е осигурила предимство в дистрибуцията на Teams и не позволява на потребителите сами да решат дали искат да имат достъп до услугата или не. Въпросното предимство „може да е допълнително подсилено заради ограничения във взаимосъвместимостта между конкурентите на Teams и софтуерните предложения на Microsoft”. ЕК смята, че всичко това може да е попречило на алтернативните на Teams услуги да се конкурират и иновират, което е в ущърб на потребителите.

Проверката датира от юли 2023 г. ЕК отчита, че от тогава досега Microsoft е направила промени в начина на дистрибуция на Teams. Включително въвеждането на абонаментни планове без включването на приложението в тях. Комисията обаче смята, че промените не са достатъчни да адресират всички притеснения, които са открити от проверката и са нужни още мерки за гарантирането на конкуренцията.

ЕК уточнява, че изпращането на предварителното становище не е равно на крайното заключение. Microsoft сега има възможност да отговори на становището и да предложи своето мнение и потенциални решения на проблемните точки. Комисията след това ще прецени дали това е достатъчно и може да поиска още промени, да прекрати проверката или да наложи глоба. Ако се случи последното, тя може да е в размер на до 10% от световния годишен оборот на компанията. Няма конкретен срок за приключване на цялата процедура, но напоследък ЕК се опитва да действа малко по-бързо спрямо предишни проверки, които отнемаха години.

Самата Microsoft не е коментирала темата. Конкурентите ѝ от Salesforce и Slack приветстваха решението на ЕК. Двете компании са сред оригиналните жалбоподатели, чийто сигнали провокираха проверката. Те обявиха пред медиите, че предварителното становище е „победа за потребителите“ и го смятат за „потвърждение, че практиките на Microsoft с Teams вредят на конкуренцията“.

Себастиан Нийлс, който е президент на Salesforce (тя е и собственик на Slack), обяви пред The Verge, че компанията „призовава Комисията да продължи с бързи, задължителни и ефективни мерки, които да възстановят свободния и честен избор, подкрепят конкуренцията, взаимосъвместимостта и иновациите в цифровата екосистема“.

Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !