
Подводните комуникационни кабели са ключов компонент за постигането на глобална свързаност и подсигуряване на възможност за качествена комуникация. Тази инфраструктура обаче изглежда може и да е доста уязвима, особено при целенасочени усилия за нейното прекъсване.
Представители на отбранителните ведомства от Европа и Югоизточна Азия призоваха за по-тясно сътрудничество за защита на глобалната мрежа от подводни кабели, тъй като нараства загрижеността за заплахите за тази жизненоважна инфраструктура. Държави като Сингапур и Малайзия се превръщат в ключови центрове за около 600 оптични кабела, по които се пренасят почти всички данни в света. Междувременно рязкото увеличаване на броя на повредите на кабели в европейски води, особено в Балтийско море, засили опасенията за уязвимостта на мрежата.
Министърът на отбраната на Сингапур заяви, че инфраструктурата трябва да бъде защитена, като се подсигурят и двата края на деден кабел. Днес глобалната мрежа от подводни кабели се простира на около 1.4 млн. километра. Тъй като се очаква търсенето на енергия за центровете за данни да нарасне значително с появата на интензивни платформи за изкуствен интелект, повече кабели са от съществено значение.
Защитата им се превърна в ключов императив в Европа след конфликта в Украйна, като инцидентите в нейните води включват предимно танкери, пътуващи към и от Русия, а в поне един случай, китайски кораб.
По данни на Bloomberg Intelligence в периода 2024-2028 г. ръстът в продажбата на подводни кабелни системи може да доведе до инвестиции в размер на 15.4 млрд. долара (26.4 млрд. лв.), тъй като строителството на центрове за данни процъфтява, нуждите от свързаност нарастват, а ролята на големите технологични компании на пазара се разширява.
Въпреки подозренията за саботаж, няма сериозни доказателства, сочещи умишлени атаки, като по-вероятно е инцидентите да са злополуки или небрежно поведение. Все пак страните от НАТО увеличиха патрулите в ключови райони, за да гарантират безопасността на подводната инфраструктура.
Висшият дипломат на Европейския съюз Кая Калас призова европейските и азиатските партньори да работят заедно в морето, за да се справят с тайните сенчести флотилии от танкери и да преразгледат законите за морска сигурност. Представители на Филипините и Тайланд също изразиха мненията си по отношение на защитата на кабелите. Трябва да се отбележи обаче, че подводната инфраструктура е изправена пред рискове не само от саботаж, но и от аварии и природни бедствия.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари