MWC 2025: Бъдещето на мобилните технологии под знака на изкуствения интелект

Александър Александров Последна промяна на 27 март 2025 в 19:24 193 0

MWC 2025: Бъдещето на мобилните технологии под знака на изкуствения интелект

Снимка Александър Александров, Световен мобилен конгрес Барселона

MWC 2025: Бъдещето на мобилните технологии под знака на изкуствения интелект

В началото на март 2025 г. Барселона отново се превърна в епицентър на технологичните иновации, събирайки над 100 000 представители на IT бранша на Световния мобилен конгрес (MWC). Стартирал като събитие, фокусирано върху сегмента на мобилните комуникации, днес форумът обединява представители на телеком сектора, софтуера и онлайн услугите, банките и финансите, умните домове и електроуреди, автомобилите, образованието, развлеченията, виртуалната реалност, дроновете, роботиката и какво ли още не.

Затова и съвсем очаквано от тазгодишното мобилно шоу имаше технологични новини в почти всички сфери на икономиката. От революционни AI решения и футуристични сгъваеми екрани, до нестандартни концепции като летяща спортна кола, кучета – роботи и дори компютри, създадени от човешки неврони – събитието показа, че границите на възможното непрекъснато се разширяват. В рамките на четири дни водещи технологични компании, визионери и предприемачи представиха разработки, които не само оформят настоящето, но и ни показват

как ще изглежда светът през следващите години.

Тазгодишният Световен мобилен конгрес се проведе в Барселона от 3 до 6 март, привличайки впечатляващия брой от 109 000 посетители от 205 страни. Няколко хиляди лектори, сред които личаха имената на световния шампион по шахмат Гари Каспаров, съоснователя на Apple Стив Возняк и футуролога Рей Кърцвейл представиха визията си за това как ще изглеждат технологиите и животът ни през следващите години. Лектори бяха и имена като Джесика Сибли, изпълнителен директор на Time и Брет Тейлър, визионер от Силициевата долина, които обсъдиха

как AI трансформира традиционните бизнес модели.​

Напълно очаквано, това беше една от основните теми на Световния мобилен конгрес тази година. Бившият световен шампион по шахмат и експерт по изкуствен интелект Гари Каспаров изнесе вдъхновяваща лекция, озаглавена „Пресечната точка на човешката креативност и машинния интелект". В нея той разгледа въздействието на AI върху процесите на взимане на решения и подчерта, че изкуственият интелект трябва да се разглежда като "разширена интелигентност", която допълва човешките способности, а

не като заплаха. ​

Съоснователят на Apple Стив Возняк от своя страна говори за бъдещето на AI и отворения код. Отявлен критик на безконтролното развитие на изкуствения интелект, той акцентира върху важността на регулациите в тази област и необходимостта от прозрачност при използването на технологията. Возняк подчерта, че потребителите трябва да знаят как е обучен AI и какви източници са използвани, за да могат по-добре да оценят информацията, която получават.

Китайският производител Honor също се фокусира върху тази тема, обявявайки инвестиция от 10 милиарда долара през следващите пет години за разработване и интегриране на AI технологии в своите устройства, както и подкрепа на трети страни в сектора. Тази стъпка подчерта стремежа на компанията да създаде съвместна AI екосистема, която подобрява потребителското изживяване и насърчава партньорствата.

Ще спаси ли изкуственият интелект умиращите езици?

Според ЮНЕСКО на всеки две седмици един език е обречен на изчезване. Това е импулсът зад развитието на KazLLM – нов модел на ИИ, целящ да запази казахския език. В павилиона на GSMA в зала 4 всеки желаещ можеше да научи повече за проекта и да види на живо как той може да изиграе важна роля в опазването на казахстанското културно наследство.

Да караш отдалечено кола, намираща се във Финландия

Искали ли сте някога да шофирате кола дистанционно? В рамките на тазгодишния мобилен конгрес в Барселона Elmo интегрира решението на Nokia за качество при поискване (QoD) в рамките на платформата Network as Code, позволявайки на посетителите на щанда на Nokia да хванат волана и безопасно да маневрират с кола, която се намира на 2500 мили на Скандинавския полуостров. Отдалеченото шофиране се извършваше със скорости до 42 км в час и не е имало никакви сблъсъци.

Нови форм – фактори при лаптопите

Lenovo използва мобилното шоу в Барселона за да представи нови концепции за лаптопи, включително модел с разгъващ се вертикален екран, който предлага повече пространство за работа и е особено полезен за продуктивност. Тези иновации демонстрират стремежа на компанията към гъвкавост и адаптивност в дизайна на устройствата.

HMD Global, компанията зад телефоните Nokia, от своя страна обяви нова серия устройства, насочени към подобряване на семейната свързаност и справяне с предизвикателствата на прекомерното време пред екрана. Тези устройства са проектирани с фокус върху психичното здраве и онлайн безопасността на децата.

Интересни новости имаше и от Infinix, която демонстрира технология за зареждане на телефони чрез слънчева енергия, използвайки фоточувствителни материали и изкуствен интелект за оптимизиране на събирането на енергия от околната светлина.

Световният мобилен конгрес 2025 в Барселона затвърди позицията си като водещо събитие в света на мобилните технологии, предоставяйки платформа за представяне на най-новите иновации и насърчаване на глобални партньорства в индустрията.

    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !